Úvod ZDRAVÍ Tělo Ženy pozor! Tyto symptomy nemusíte vědomě vnímat. Přesto můžete trpět touto vážnou...

Ženy pozor! Tyto symptomy nemusíte vědomě vnímat. Přesto můžete trpět touto vážnou nemocí


Fibromyalgie je onemocnění svalů, kloubů a vazivových tkání. Tato nemoc se vyskytuje u 2-8 % světové populace a může přijít v každém věku. Postihuje častěji ženy než muže.

Zákeřnost této nemoci spočívá v tom, že její příznaky nemusíme vůbec vnímat. Často jsou totiž podobné každodenním neduhům. Ve skutečnosti můžou být znamením něčeho vážnějšího.

Tato choroba mlže ohrozit kvalitu osobního i profesního života člověka. Lidé mají hned několik příznaků. My si představíme ty nejtypičtější.

Rozhodně byste o nich měli vědět.

fibromyalgie1

 

 
Trvalá bolest celého těla

Části těla mohou bolet při dotyku nebo lehkém stisknutí. Lidé s fibromyalgií obvykle trpí bolestí kolem klíčních kostí, horní části hrudníku, zadní část krku, střed ramen, horní část zad, horní a střední část hýždí.

Únava

Neustálá únava je dalším klíčovým příznakem této choroby. Únava patří mezi nejčastější stížnosti pacientů s touto nemocí. Na rozdíl od běžné únavy, která může být popsána jako stav vyčerpání, únava související s fibromyalgií je doprovázena pocity deprese a často i vyhýbáním se sociální interakci.


Poruchy spánku

fibromyalgie2

 

 
Lidé s fibromyalgií mají potíže s usínáním, popřípadě mají problém si zdravý spánek udržet a probouzejí se s pocitem nevyspalosti a bez energie. U pacientů s fybromyalgií na jedné straně bolest zabraňuje spánku, a na druhé straně nedostatek spánku bolest zvyšuje.

Smyslové přetížení

Lidé, kteří trpí fibromyalgií jsou často citliví na nízké teploty, hluk, jasné světlo i pohyb. Ve skutečnosti je tento komplex poruchou spojenou s vyšší chemickou citlivostí (jsou přecitlivělí na některé chemické látky a vůně).

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivé tračníku je gastrointestinální porucha, která se projevuje průjmy, zácpou a bolestmi břicha. Je častější u žen než u mužů. Syndrom dráždivého tračníku a fibromyalgie se často vyskytují společně.

Je pravděpodobné, že pokud máte jeden z problémů, pravděpodobně máte i ten druhý.

Problémy s pamětí a koncentrací

V souvislosti s tímto problémem se objevilo spojení „fibro mlha“ nebo mentální mlha, která se tvoří v myšlení pacientů s fibromyalgií, a která jim brání se soustředit a pamatovat si věci. Pacienti zapomínají, pletou se jim jména a další podrobnosti. Často si všímají náhlé, značně snížené pozornosti.

Ranní ztuhlost

Pokud trpíte výše uvedenými příznaky a probouzíte se s pocitem ztuhlých kloubů a svalů, což vám znemožňuje se pohnout z postele, můžete trpět fibromyalgií. Ranní ztuhlost byla identifikována jako společný symptom u pacientů s fibromyalgií. Ranní ztuhlost navazuje na nekvalitní spánek a neustálé bolesti celého těla.
loading...

Kam dál?