Zázračné účinky tohoto snadno dostupného olejíčku jsou známé stovky let. Zde jsou důvody, proč byste ho měli mít vždy po ruce


Když zjistíte, co všechno dokáže vyléčit a jaké širokospektrální je jeho použití, začnete jej používat, či smrdí, nebo ne. V našich končinách ho dostat běžně. Když ho podáváme dětem, napíná je na zvracení. Dospělí si však s rozmary dokážou poradit. Mnozí z nás jsou ale příliš fajnoví a v tomto směru tím sami sebe obírají opravdu o hodně.

teatree olej1

 

 
Určitě jste už někdy slyšeli o oleji z čajovníku. Bohatě se využívá ve farmacii, medicíně, i v kosmetice. Všechna tato odvětví však používají jeho originální název – Tea Tree Oil. Známý je však jako Čajovník australský či esenciální olej z Melaleuca. Navzdory mnohým názvem jde o jednu a tu jistě věc. Nesmírně léčivou věc.

Nejlepší éterický olej

Olej z čajovníku se extrahuje z listů „Melaleuca alternifolia“. Jde o běžně dostupnou australskou odrůdu volně rostoucí rostliny. Olej se z ní dostává jemnou destilaci pomocí vodní páry. Má mimořádně dezinfekční účinky a vyléčí prakticky jakékoliv zranění – od rozbitého kolena, až po herpes na rtech. Olejíček sám o sobě není drahý, přesto odborníci upozorňují na levné napodobeniny nebo falšované oleje. Cena čistého výtěžku by se neměla pohybovat na více než 300kč.

teatree olej2

 

 
Zázrak z Austrálie

Kromě silných dezinfekčních a antibakteriálních vlastností působí olej z čajovníku i na hojení, proti plísním a zápachu. V lékárenství je nejčastěji využíván při výrobě tablet bonbónů na cucání, které se používají na zanícené hrdlo. Čistá tekutina by se měla uskladňovat v tmavých nádobách.

teatree olej3

Nejčastější a nejúčinnější použití oleje z čajovníku

Dezinfekce: V případě drobných poranění, řezných ran, zda oparů rtů nakapejte na kosmetický tampon 4-5 kapek oleje a přikládejte na bolavé místo.

Akné: Hnisavé pupínky zlehka potírejte vatovou tyčinkou namočenou v Tea tree oil vždy před spaním. Kůže se během noci lépe regeneruje a do rána by z velké vyrážky mělo zůstat minimum a navíc se zaručeně nezapálí.

teatree olej4

 

 
Lupy: Při problémech s lupy nakapejte do šamponu, který běžně používáte 3-4 kapky čajovníkového oleje a protřepejte. Pozor na šampon, jaký používáte. Olej kapejte jen do čirých šamponů.

Ústní voda: Pokud trpíte chronickým zápachem z úst, případně máte zanícené dásně, zatněte zuby a vyplachovat si ústní dutinu touto směsí. V jednom sklenici vody smíchejte čajovou lžičku jedlé sody a dvě kapky čajovníkového oleje. Dezinfikuje a osvěžuje.

Pocení: Lidé, kteří mají problémy s pocením a navíc i se zapáchajícím pak, si často připravují přírodní deodorant z čajovníkového oleje. 50 gramů sody smíchejte s 8 kapkami čajovníkového oleje. Udržujte ji v dobře uzavřené skleněné nádobě na tmavém místě a vždy na noc si potírejte problémová místa tenkou vrstvou této směsi.

Masáž: Ti, kterým specifická vůně čajovníkového oleje nevadí, jej často využívají jako pomůcku při masáži. Mimořádně silně působí na smysly, když pár kapek smícháte s 20ml mandlového oleje.

Antimykotikum: Potírejte si nohy, případně nehty jemnou vrstvou čajovníkového oleje. Stačí 4-5 kapek. Mykóza na nehtech či plísně z nohou budou v okamžiku pryč.

teatree olej5

 

 
Ucpaný nos: Při alergii, rýmě a ucpaném nosu si kápněte 1-2 kapky do dlaní a pořádně inhalujte. Po několika hlubokých nádeších a výdechu se vás nos uvolní a opět budete mít klid.

Domácnost: Olej, který čistí a dezinfikuje, má mnoho použití i v domácnosti. Nejčastěji se jím čistí zrcadla. Do postřiku na leštění kápněte 1-2 kapky oleje a leštěte. Budete překvapeni, jak rychle bude zrcadlo čisté.

Dezinfekce podlahy: Máte parkety, případně lakované dřevěné podlahy? Při čištění těchto povrchů to věru dá člověku zabrat. Čištění podlah si usnadníte tím, že smícháte smícháte 15 kapek čajovníkového a 15 kapek eukalyptového oleje, půl šálku jedlé sody a to vše vylijete do kbelíku s teplou vodou. Vaše podlahy budou čisté, dezinfikovány a zářivě lesklé po jednom umytí.

teatree olej6

 

 
Drobné předměty: Pro dezinfekci klik na dveřích, nábytku či jiných předmětů použijte pár kapek na vlhkou utěrku a jemně přetřete. Nezapomínejte, že v čistém domově se bakterie ani viry neudržují.

Proti komárům: Pancíř proti komárům si uděláte dokonalý, když do svíčky přidáte pár kapek esenciálního oleje. Rovněž můžete olej nakapat v okolí balkonů a oken. Komárom to bude tak smrdět, že se k vašemu obydlí ani nepřiblíží. Sto procentní přírodní repelent!

teatree olej7

Tak co, ještě stále se nechystáte překonat odpor vůči čajovníkové aroma? Dejte nám vědět v komentářích.