Úvod RADY A TIPY Do života Jak pomoci a zachránit své dítě, když se začne dusit? Zachraňte ho...

Jak pomoci a zachránit své dítě, když se začne dusit? Zachraňte ho do 3 minut! Toto by měl vědět každýn rodič


Stalo se vám, že se vaše dítě nebo vnouče v jednu chvíli začalo dusit, protože mu zaskočila polévka, přidal se pláč a následné hrůzostrašné dušení?

Jelikož se takovým chvilkám nelze preventivně vyhnout, na místě je znalost správných postupů, jak dítěti ulevit.

Jak tomu zabránit?

Následky navenek nevinného dušení při krmení, spaní nebo pojídání běžných denních pokrmů mohou být fatální. V Itálii postihne tragédie s nešťastným koncem ročně více než 50 rodin. Všemu by se přitom dalo vyhnout, kdyby rodiče a prarodiče věděli, jak se v takové situaci zachovat. Zabránit možnému neštěstí se dá jen tak, že budete znát ten správný postup.

Pokud chcete uspět, musíte v momentě zohlednit všechno. V první řadě věk a vzrůst dítěte. Pokud jde o miminko, musíte sedět a dítě v rukou otočit tváří k zemi. Potom ho opatrně ale zároveň dostatečně intenzivně a rychle klepejte dlaní po zádech. Nezapomeňte, že dítě třeba bouchat od středu hřbetu směrem nahoru k okrajům.
1-20

V případě, že má dítě více než 3 roky, otočte dítě směrem od vás, zaklesněte si ho mezi kolena a nakloňte mu trup mírně dopředu. Hlavu musí mít dítě otočené k zemi. 5 krát ho udeřte dlaní do zad ve středové oblasti. Pokud nepomůže, po několika sekundách postup opakujte, nikdy však nebouchejte souvisle bez přestávky, jinak byste dítěti mohli vyrazit dech. Musíte mu dát několik sekund na to, aby se mu dostalo alespoň jakého takového vzduchu.

Heimlichův manévr

Pokud obyčejné bouchání po zádech nezabere, je načase použít tzv. Heimlichův manévr. Namísto toho položte dítě na kolena tak, aby jeho hlava směřovala mírně dolů k podlaze. Jednou rukou dítě zachyťte, aby se vám z nohou nesesunulo, druhou rukou mu začněte ukazováčkem a prostředníčkem tlačit do středu hrudníku. Zvýšením tlaku v hrudníku pomůžete dítěti vyloučit zbytek potravy. Sekvence úderů je pětkrát po sobě, pak krátká pauza a znovu, dokud nepřijde pomoc.

2-18
V případě, že dítě upadlo do bezvědomí, nezbývá, než během čekání na záchranku dávat dýchání z úst do úst. Po každém takovém zážitku se však doporučuje odvézt dítě na odborné vyšetření k lékaři. Ten zjistí, zda při podávání první pomoci nedošlo k poraněním nebo jiným potížím.

V tomto videu se na Heimlichův manévr můžete podívat na maketě.


Další postupy jak správně zachránit dusící se dítě!

POKRAČOVÁNÍ POSTUPŮ NA DALŠÍ STRÁNCE ➔

1
2loading...

Kam dál?