Za posledních 15 let se statistiky dětských duševních poruch výrazně zvýšily! Na vině jsou rodiče….


Říká se, že mlčet je zlato. Neplatí to však v situacích týkajících se našich dětí.

Dnešní rodiče jsou někdy tak zaneprázdněni prací a vlastními problémy (nejen) o uživení rodiny, že nevnímají to, jak se jejich děti cítí a co prožívají ve svém vnitřním světě.

1

Pokud chcete, aby byly vaši potomci zdraví a šťastní, měli byste zapomenout na to, že je třeba je vychovávat k samostatnosti už od časného dětství a vrátit se k základům. Koneckonců, absence rodičovské výchovy může mít na jejich budoucnost hrozné následky. V následujícím článku se dozvíte, co může ohrozit dítě, pokud má nedostatek pozornosti ze strany rodičů a jak ho do budoucna ochránit před psychickými poruchami.

2

 

 

zdravé dětství

Na první pohled se zdá, že je to nesmysl a vaše dítě nebude mít žádné problémy. Poskytujete mu nejlepší hračky, oblečení, zaplatili jste mu dětský tábor a koupili nejnovější tabletNo jak často jste se ho ptali, jestli je šťastné? Umíte s ním komunikovat na takové úrovni, aby se vám vědělo svěřit se svými problémy? Citově-chápající rodiče – hlavní problém moderní společnosti.

3

Psychologové tvrdí, že každý rok u dětí rostou indikátory psychických poruch. Například jedno z pěti dětí má duševní poruchu a deprese se u teenagerů za posledních 15 let zvýšila o 37%. Nejhorší je, že sebevražda u dětí mezi 10-14. rokom života narostla až o 200%!

4

 

 
Ne, na vině není internet. Nevzniknou se z nich takové děti kvůli špatnému prostředí, kde vyrůstají ani kvůli systému. Bez ohledu na to, jak urážlivě to může znít, na vině jsou rodiče. Dítě, o které se jeho rodiče starají, zajímají, vyslechnou a stráví s ním čas různými aktivitami, by nikdy neublížilo sobě ani ostatním. Špatné myšlenky se mu budou vyhýbat a i v případě, že se nějaké dostaví, ví, že se o nich může podělit bez problémů se svými rodiči.

5

Vzpomeňte si na své dětství. Domácí práce, dlouhé a zábavné hry, zdravé jídlo a kvalitní spánek. Neznali jste co je nuda. Vaše dítě by nemělo být apatické už od útlého věku. Nicméně, pokud se podíváte na moderní děti, ke štěstí jim chybí drahé technologické výdobytky a všechno ostatní je pro ně nezajímavé.

6

 

 

Toto vaše dítě skutečně potřebuje

Komunikujte s ním na stejné úrovni, abyste si mezi sebou vybudovali důvěryhodný vztah. Během vyprávění se nenechte vyrušit telefonem, či jinými věcmi. Vezměte ho s sebou na návštěvy – nechte ho zvyknout si komunikovat s různými lidmi a naučit se chovat ve společnosti.

7

Dávejte dětem to, co potřebují, ne to, co chtějí. Nebojte se jim říct ne, pokud jsou jejich touhy v rozporu s jejich potřebami. Jednoduše jim řekněte, že to nepotřebují – tečka. Argumentujte a používejte názorné příklady.

8

 

 
Dbejte na to, aby se při společném obědě či večeři nenacházely žádné mobily, tablety a podobná zařízení. Zahrajte si stolní hry. Vyhraďte si jeden den v týdnu, který věnujete jen své rodině.

9

Každý den zapojte dítě do domácích prací. Nechte ho uklidit si své hračky, vybrat nákup, přichystat stůl k jídlu …

10

Nepodporujte používání zařízení (mobily atd.) Při jídle, v autě, restauraci, v obchodě. Nechte, aby se mozek dítěte uměl sám vypořádat s nudou a rozptýlit se jiným způsobem.

12

 

 
Minimalizuje používání těchto zařízení a čas strávený u internetu, ale neeliminujte to úplně. Je důležité, aby vaše dítě šlo s trendy dětských koníčků. V opačném případě bude pro něj obtížné najít společnou řeč s dětmi stejného věku, což může později zapříčinit podrážděnost a hněv.

13

Ukažte dítěti už od raného věku že ho milujete a berete ho jako svéprávného člověka. Zajímejte se o jeho život, o zájmy jeho přátel. Nedělejte však za něj nic, co by mělo udělat samo. Například nezavazujte tkaničky 9-letému dítěti nebo neotvírejte zmrzlinu 5-letému dítěti.

14

Také dbejte na jeho jídelníček a denní režim. Zapište ho na různé kroužky, které by ho opravdu bavili. Nezapomeňte mu však nechat čas na běžné dětské vylomeniny. Rozvíjejte v něm zájem o život!