Výroba velikonočních kraslic je opravdu mistrovské dílo! Přinášíme vám 10 technik, které zvládne každý a můžete tak předvést své šikovné ručičky v akci


Zdobení vajíček je nejoblíbenější činností tradičních svátků jara. Vyrábět kraslice vlastníma rukama milují nejen ženy, ale i muži a děti. Při pohledu na ty nejstarší kraslice, které se nám zachovaly po našich prarodičích či rodičích si uvědomíme, že jde o hotová umělecká díla. My vám přinášíme 10 technik, pomocí kterých si můžete vyrobit vlastní kraslice.

kraslice1

 

 
Velikonoční výzdoba může mít mnoho podob, a také zdobení vyfouknutí vajíček může nakonec vypadat jako ručně vyrobená nádhera. Nebudeme přitom hovořit jen o malování či lepení. Pojďte se s námi podívat, jak jednoduše a přitom kreativně si můžete vyrobit vlastní dekorace. I velikonoční výzdoba podléhá trendům a nemusí vždy znamenat jen tradiční motivy.

Rafinované krajky

V současnosti je krajka trendem ve všech oblastech, které si jen umíte představit. Od módního průmyslu až po dekorování stěn! Jinak to není ani při drobných ozdobách, a proto si i velikonoční vajíčka můžeme vyzdobit nádhernou krajkou. Vezměte si kousek krajky nebo starší záclony s pěkným vzorem. Vejce do ní pevně zabalte a uchyťte gumičkou například na spodní straně, kde to nebude až tak vidět. Připravte si barvivo a teplou vodu a ponořte do ní vajíčka obalené do krajky. Po vytažení je nechte uschnout a pak opatrně krajku odstraňte. Výsledkem budou takové nádherné kraslice!

kraslice2

 

 
Jarní zeleň

Momentálně jsou trendem i přírodní motivy a dekorování sušenými bylinkami či kvítky. Kdo miluje jednoduchost, ocení tyto minimalistické velikonoční vajíčka. Nemusíte s nimi dělat vlastně nic. Jen si nasbírejte drobné kvítky, nebo větvičky a nechte je dobře usušit. Pak je pomocí provázku z přírodního materiálu uvažte kolem vajíčka a udělejte mašličku. Efekt je opravdu ohromující.

kraslice3

Modernistické linie

Milovníci moderních rovných linií ocení metodu „stužkování“. Tenčí stužky oviňte kolem vajíčka a přilepte je lepidlem, pak je namočte do vody obarvené vámi zvoleným barvivem a nechte působit dle návodu. Po odstranění stužky vám zůstanou takové krásné rovné linie. Pokud chcete vajíčka tříbarevné, můžete po uschnutí namočit už jen spodní polovinu zabarvené kraslice do jiné barvy a výsledek je ještě lepší.

kraslice4

 

 
Ubrousková technika

Podobný výsledek dosáhnete pomocí ubrouskové techniky, tzv. decoupage. Vyžaduje si jen ubrousek s vámi zvoleným menším vzorem a speciální pastu. Tu si vyrobíte smícháním dvou polévkových lžic jakéhokoliv škrobu s 50ml vody. Vystřihněte si vzor, ​​který chcete mít na vajíčku, namočte si malý štětec do škrobové pasty a obrázek škrobem jednoduše zatřete. Než škrob zaschne, vyhlaďte štětcem všechny nerovnosti a bubliny. Obrázek po pár minutách přilepí a výsledkem budou takové nádherné vzory, které vypadají jako malované.

kraslice7

 

 
Černobílá klasika

Černobílé a přece klasické? Jde to dohromady, i když se vám to nezdá. Vajíčka nabarvené černou barvou si můžete vymalovat pomocí bílé barvy a tenkého štětce, špendlíku či obyčejné hrubší jehly. Malovat můžete tradiční velikonoční motivy. Vrcholem této dekorace bude odvážná barevnost.

kraslice10

Duhování

Jednoduchý způsob, jak si vyzdobit vajíčka v jedné barvě a přece mnoha odstínech. Připravte si silný koncentrát libovolného barviva a namočte do něj na 2 minuty konec vajíčka. Potom přidejte trochu vody, aby se barva zřídel a vejce namočte opět, ale hlouběji. Počkejte 2 minuty a přidejte opět vodu, aby se barvivo rozmělněny. Nyní můžete namočit vejce celé nebo opět jen část. Vytvoří se na něm další barevná vrstva, přičemž každým doředěním barviva bude intenzita barvy slabší. Krásné!

kraslice11

Dejte nám vědět, jakým způsobem zdobíte kraslice vy, a který z těchto se vám nejvíce líbí.