Vypěstujte si bohatou úrodu okurek v plastových lahvích. Postup je jednoduchý a dokonce nepotřebujete ani zahradu!


Ovoce či zelenina z vlastní zahrady je bezesporu prostě nejlepší. Co ale dělat, když nemáte zahradu? Nemusíte zoufat. Například okurky si umíte vypěstovat i na balkoně. Pomohou vám přitom pouze obyčejné plastové lahve. Pokud jste o této metodě pěstování ještě neslyšeli, tak pozorně čtěte.

okurky pestovani1

 

 
Plastové lahve máme k dispozici téměř vždy a všude. Mají různá využití, od krmítek pro ptáky až po pomůcky v kuchyni. Umíme je využít i na vypěstování okurek. Tento způsob je velmi jednoduchý a téměř zdarma.

Výhody této metody

Pokud bydlíte v bytě a nemáte benefit vlastní zahrady, okurky si vypěstujete v pohodlí balkonu. Velké květináče potřebují hodně místa a málokdy se nám podaří sehnat přesně takový, jaký bychom potřebovali. Plastové lahve jsou skvělou náhradou za květináče či jiné obrovské nádoby. Další výhodou plastových lahví při pěstování zeleniny je, že jsou průhledné a sluneční paprsky se tak dostanou rychleji přímo ke kořenům.

Budete potřebovat:

5 litrovou plastovou láhev (vystačí na 2 – 5 rostlin)

výsevný substrát

semínka salátové okurky

alobal

Jak na to?

Vyberte si plastovou láhev, kterou chcete použít na pěstování. Vrchní část láhve odřízněte a do spodní části udělejte několik drenážních otvorů. Otvory ze spodku láhve budou sloužit k odvádění přebytečné kapaliny. Obvod láhve obalte alobalem, tento trik zamezí pronikání nebezpečného UV záření ke kořenům rostliny.

okurky pestovani2

 

 
Pokud máte láhev takto připravenou, nasypte do ní půdu tak, aby sahala téměř po okraj, čili asi 1 centimetr od okraje láhve.

Ještě před tím, než dáte semínka do půdy, je dobré je ošetřit proti plísním a chorobám. Takto přispějete i k jejich rychlejšímu vyklíčení. Účinnou ochranou v tomto případě je 2% roztok manganistanu draselného. Semínka můžete do roztoku namočit na 10 – 12 hodin, dokud nenabobtná, nebo je můžete nechat nabobtnat na vlhké hadříku.

okurky pestovani3

 

 
Takto připravené semínka můžete sázet do půdy. Následně zalijte vodou tak, aby měli dostatečnou vláhu a přikryjte druhou částí láhve. Vytvoříte si tak provizorní skleník. Pokud se vám tato metoda nezamlouvá, můžete vyzkoušet i jinou. Semínka nechte před výsadbou naklíčit. Vezměte pár vrstev novinového papíru, namočte je do vody a nechte okapat. Na takto připravený papír dejte semínka. Klíčky se při pokojové teplotě objeví za 2 – 4 dny. Pokud již klíčky vyšly, dejte semena do půdy.

okurky pestovani4

Velmi dobrý trik je také i když okurky zasadíte do obráceného hrdla láhve, který pak vložíte do nádoby s vodou. Nemusíte se bát, že zapomenete na zálivku protože okurka si vezme tolik vláhy kolik bude potřebovat.

Péče o okurky

Při pěstování okurek tímto způsobem myslete na to, že okurka potřebuje teplé a vlhké prostředí. Nezapomínejte tedy na pravidelné zalévání, buďte ale opatrní. S vodou byste to neměli přehánět – předejdete tak vzniku plísní.

okurky pestovani5

 

 
Chcete-li mít bohatou úrodu, nezapomínejte ani na naroubován. Okurky zaštepte po třetím či čtvrtém listu, aby se vám vytvořily výhonky po stranách. Na těchto výhoncích budou později růst další plody.

okurky pestovani6

Pokud máte okurky zasazené, přenést na balkon je můžete když se venku oteplí a noční teploty nebudou drasticky klesat. To znamená, že někdy v průběhu měsíce dubna. Případně můžete láhev vložit do půdy, plastový obal nepoškodí kořeny a zároveň vám i ušetří množství vody při zalévání.

Tento typ sázení je skvělým trikem, jak si vypěstovat fantastické okurky pouze na balkoně. Určitě ho vyzkoušejte. Přejeme vám příjemné sázení.