Vypadá jako chřipka, ale může i zabíjet! 8 symptomů meningitidy, které by měli znát všichni rodiče a né jenom ti!


Určitě jste už o této nemoci slyšeli. Její prvotní projevy na začátku onemocnění nejsou jednoznačné a proto se stává, že si toto onemocnění zaměníte za běžné nachlazení. Onemocnění je však velmi agresivní a už v průběhu pár dní může způsobit smrt člověka.

Meningitida je onemocnění známé také pod názvem zánět mozkových blan. Meningokok je bakterie, která se mezi lidmi přenáší kapénkovou infekcí – kašel, rýma, líbání a jiný kontakt úst. Nicméně, ne každý, kdo je nositelem této bakterie i onemocní. Nejohroženější skupinou jsou právě děti, které do věku 5 let ještě nemají dostatečně vyvinutou imunitu a jejich tělo se nedokáže tak bránit. Přinášíme vám nejčastější příznaky abyste věděli hned toto onemocnění rozpoznat.


# Horečka

Prvním příznakem je horečka. Horečka rychle stoupá a dítě má zimnici. Je velmi obtížné při takto nemocném dítěti horečku snížit. Jelikož je horečka příznakem mnoha onemocnění, věnujte pozornost i ostatním příznakům.

# Silná bolest hlavy

Bolest hlavy je prudká a může být rozdělena do několika částí hlavy. Může postihnout i krk a šíji. U novorozenců je třeba si všímat i fontanelu (lupínek – vazů spojení na hlavě novorozence v místech kde se setkávají kosti, které tvoří lebku). Častým příznakem je právě vypouklá fontanela.


# Dvojité vidění

Pokud máte meningitidu, častým příznakem je i dvojité vidění. Postižená osoba nedokáže dobře zaostřit.

# Bolest žaludku, nevolnost

Dítě ztratí chuť k jídlu a bolí ho žaludek. Cítí nevolnost a může i zvracet.

# Světloplachost

Dítě je citlivé na ostré denní světlo, slzí mu oči a více ho začíná bolet hlava.


# Svalové kontrakce

Nejčastěji dítě leží v poloze na boku, hlavou hází dozadu a má pokrčené nohy. Při pokusu narovnat ho, má ztuhlé svaly a vrátí se do původní polohy.

# Neschopnost narovnat nohy

Pokud se vám podaří natáhnout dítěti hlavu, okamžitě se mu skrčí nohy a nemůžete ho udržet v rovné pozic. I když dítěti zvednete nohu nahoru do 90 ° úhlu, nevztáhl ji.

# Kožní vyrážka

Při meningitidě je častým příznakem i kožní vyrážka. Přinášíme vám jednoduchý test, který odhalí, zda se jedná o toto onemocnění. Vezměte čirý skleněný pohár a jemně ho přitlačte na vyrážku dokud pokožka nezbledne. V případě, že vyrážka bledne spolu s kůží, není to meningitida. Pokud však vyráží nemění odstín, jedná se o toto onemocnění.


Co dělat?

Jestliže zaznamenáte tyto symptomy okamžitě zavolejte lékařskou pomoc. Nemocné dítě zklidněte a nechte ho odpočívat. Potřebuje mít ticho a tlumené světlo v místnosti dokud nepřijde lékař. Určitě tuto nemoc nepodceňujte a neodmítejte hospitalizaci dítěte. Jen v nemocnici a pod stálým dohledem lékaře máte jistotu, že se vaše dítě rychle vyléčí.

Prevencí proti meningitidě je i očkování, které však u nás není povinné a pacient si ho hradí sám.