Úvod ZE ŽIVOTA Inspirace Všichni lidé s modrýma očima mají jednu věc společnou a je divnější,...

Všichni lidé s modrýma očima mají jednu věc společnou a je divnější, než jste si mohli myslet


Hnědé, zelené, šedé, modré a různé další variace našich zrakových orgánů, bez kterých bychom si život představit neuměli, ukrývají mnohá tajemství.

V minulosti jsme vám již přinesli několik zajímavostí o barvách očí, ale dnes se podíváme na jedny specifické, a to modré. Vědci totiž nedávno zjistili šokující spojitost mezi lidmi s modrýma očima. Jste zvědaví?

Modroocí lidé jsou prý většinou energičtí, přátelští a upřímní. Říká se, že nejvíce modrookých lidí najdeme v Estonsku a očividně to není náhoda. Vědci nedávno zjistili šokující spojitost mezi lidmi s modrýma očima a tím, že všichni mají jednoho společného předka. Jak je to možné?

modre-oci0

 

 
Podle výzkumu pocházejí geny každého modrookého člověka z osoby, která žila asi před 10 000 až 6000 lety. Jednalo se o Evropana, u kterého se vyvinula specifická mutace, která dnes odpovídá za modré zbarvení očí.

modre-oci1

Původně měli všichni obyvatelé Země oči hnědé. Postupem času však gen nazývaný OCA2 mutoval a vytvářel tak změny pigmentu. Vznikaly různé odstíny hnědé, zelené, šedé a největší rarita – modré. S těmito vědomostmi mohli vědci pátrat po původci „modrého genu“. Všechna hledání však byla až donedávna neúspěšná.

modre-oci1

 

 
Nedávno vědci totiž objevili nový gen HERC2, který blokuje účinky genu OCA2, který určuje množství hnědého pigmentu. Tento gen se do našich evropských očí dostal v dávné minulosti, kdy začali obyvatelé Afriky ve velkém migrovat do Evropy. Z toho vědci zjistili, že čistě modré oči pocházejí z jediného člověka, který nebyl zasažen nových genem.

modre-oci4

 

 
Konkrétního člověka se nikdy vypátrat nepodaří, víme však, že žil někdy v období před 10 000 až 6000 lety. Ve Španělsku našli pozůstatky člověka, který v sobě ukrýval oba geny. Skandinávský (modrá barva) a africký, který modrou barvu blokuje. Pozůstatky tohoto člověka mají již 7000 let a vědci předpokládají, že se jedná o jednu z prvních mutací těchto genů.

Pokud tedy máte modré oči, jste světovou raritou. Vaši známí, přátelé a vlastně všichni se stejnými očima, jsou v podstatě vaši nejbližší příbuzní. Dejte jim o tom vědět …
loading...

Kam dál?