Víte, co je torze varl*te? Toto by mel vědět rodič každého chlapce!


Rodiče se snaží své děti vždy ochránit před nemocemi, popáleninami nebo zlomeninami. Jen málokterý rodič chlapce ale ví o tomto nebezpečném stavu, který může dokonce vést až k amputaci varlete!

Pokud si váš syn stěžuje na silnou bolest v oblasti třísel, podbřišku, má oteklá varlata a cítí se špatně (může se objevit horečka nebo mdloby i nevolnost), v žádném případě tento problém neignorujte! Nejedná se o bolestivý projev puberty, ale o závažný zdravotní problém!


Jedná se o tzv. torzi varlete. Dochází k ní především při fyzicky náročných sportovních nebo jiných činnostech.

Při torzi se varle „otočí“ tak nešťastně, že se jeho cévní svazek zaškrtí. To vede k náhlému přerušení toku krve do příslušného varlete.

Pokud chlapec nebo dospělý muž (u dospělých se tento problém vyskytuje méně často) nedostane okamžitou pomoc, dojde k testikulární ischémii (nedokrevnost). To může vést k nekróze (smrt buněk a tkání) a následné amputaci. 


Jak postiženému pomoct?

Nejdůležitější je zakročit včas! Musíte okamžitě navštívit nemocnici, kde lékař provede ultrazvuk a v případě, že se jedná o torzi varlete, doporučí okamžitou operaci. POZOR! Postižený musí operaci podstoupit do 6 hodin od prvních příznaků, proto nikdy neignorujte problémy a bolest intimních partií!