Věděli jste, že vás F*cebook sleduje ačkoliv na něm právě nejste? Nebo pokud na něm nemáte účet? Takhle to zjistíte


Není tajemstvím, že Facebook sbírá o svých uživatelích mnohé údaje. Novým zjištěním však je, že stránka nesleduje jen aktivních uživatelů, ale i ty, kteří na ní vůbec nemají zřízen účet.

Co je cílem takového špehování?
Pomáhá zejména efektivně cílit na adresáty reklamy. Sledování aktivity lidí na webu pomáhá poznat preference lidí a zobrazovat jim reklamy, které je určitě zaujmou.
Co o vás vědí?

facebook2

 

 
Mnohem více než si myslíte. Možná i věci o kterých netušíte. Vaše preference, adresu, telefonní číslo, vzdělání, příjem, cenu a lokalitu vašeho domu – vše zjistí analýzou vaší aktivity a aktivity vašich přátel. Ba co víc, nepomůže ani pokud si vymažete účet. Vaše údaje zůstanou i nadále v jejich databázi. Navždy.

Výsledek vyhledávání obrázků pro poptávku facebook

Facebook sleduje i ty, kteří na něm nemají účet.
Výzkum publikovaný Belgickou komisí na ochranu soukromí prokázal, že Facebook sleduje návštěvy různých stránek i lidí, kteří na Facebooku nemají své konto.

Je to možné zejména kvůli souborům cookie a pluginem tzv. zásuvným modulem, – například přes tlačítko LIKE, které se nachází na více stránkách. Výzkum také potvrdil, že pozorování může být provedeno i bez jakékoli interakce se stránkou Facebook.

Jak se mohu chránit?
Pokud jste uživatelem Facebooku, tady je návod od specialisty na ochranu údajů jménem Vicky Boyko:
Nesdělujte příliš osobní informace.
Nesdělujte fotografie svých dětí, zejména pokud nejsou dostatečně velké na to, aby vám na to dali souhlas.
Odhlaste se, pokud jste s prací na Facebooku skončili. Na jiné aktivity použijte samostatný vyhledávač.
Blokujte reklamu.
Na telefon si neinstalujte Facebook Messenger. Místo toho použijte internetovou stránku Facebooku.

facebook1

Tato doporučení od Business Insider budou užitečné pro všechny uživatele Internetu:

Na iPhone nebo iPadu, zvolte Nastavení> Soukromí> Reklama, a omezte sledování reklamy.
Na zařízeních s operačním systémem Android zvolte Nastavení> Google> Nastavení reklamy a vypněte Přizpůsobení / Personalizace reklamy.
V prohlížeči Chrome (nebo v každém jiném) otevřete Nastavení> Zobrazit pokročilá nastavení> Soukromí a zkontrolujte okénko: Zaslat požadavek na „nesledovaní“ na vašem prohlížeči.

Nejsou zákony, které by regulovaly takové sbírání vašich údajů, avšak Facebook a jiné společnosti podepsaly dohodu, na jejímž základě respektují právo uživatelů nebýt pod jejich „dohledem“. Nezapomeňte se o tato zjištění podělit s vašimi přáteli sdílením.