Úvod RADY A TIPY Do života Věděli jste to? Barva žloutku vám prozradí, zda jej snesla zdravá slepice!

Věděli jste to? Barva žloutku vám prozradí, zda jej snesla zdravá slepice!


Slepičí vejce jsou oblíbenou pochoutkou už odpradávna. Jsou důležitou potravinou díky svému obsahu vitamínu D ve žloutku a bílkovinám v bílku. Konzumace vajec pomáhá růstu a vývoji dětí, je prevencí rakoviny a srdečních chorob. Jenže opravdu toto umí všechna vejce, která koupíme v obchodě?

No, tak jednoduché to zase nebude. Není to tak dávno, kdy byly slepice běžným domácím zvířetem a někde na venkově to platí stále. Už to ale není pravidlo, spíše jeho výjimka; domácí zvířectvo chce péči, čas a peníze. V případě slípek také zahrádku nebo malý kousek zeleného, aby se pěkně nazobaly čerstvé trávy a hmyzu.

Proč to všechno? Aby ta vejce byla skutečně dobrá a přínosná pro lidské zdraví. A jak vlastně poznáte, že jste koupili takové zdravé vajíčko? Je to jednoduché; rozklepněte jej a prohlédněte si žloutek. Jeho barva vám prozradí, v jakých podmínkách vyrůstala slepice, která jej snesla.


Na obrázku vidíte tři vejce a každé z nich má jinou barvu žloutku. Nyní vám vysvětlíme, co to znamená.

Obrázek č. 1 Tmavě oranžový žloutek

Když ještě žila maminka naší milé kolegyně, nosila nám domácí vaječný konak a věnečky se žloutkovým krémem. Říkávala: „Nebojte se, vajíčka jsou od našich slepiček a měla krásné tmavě oranžové žloutky. Celé odpoledne zobaly trávu a taky chrousty a mravence.“ No a kdo ví, co za hmyzáky jim ještě přišlo pod zobák……

Ano, vejce s takovým žloutkem jsou skutečně od slepic chovaných v přirozeném prostředí a vhodném kurníku. Kromě zrní měly přístup i k čerstvé trávě a hmyzu.

POKRAČOVÁNÍ O ŽLOUTCÍCH NA DALŠÍ STRÁNCE ➔

1
2
3loading...

Kam dál?