Ve šperkovnici jsem měla prsteny a řetízky, které již nenosím, protože jsou zašlé a vůbec se nelesknou. Dnes jsem však objevila něco, díky čemuž je znovu začnu nosit


Některé šperky, ať už ze zlata, stříbra nebo jiných kovů vydrží poměrně dlouho. Když se o ně však pravidelně nestaráte, časem se na nich podepíše zub času a my nemůžeme dělat nic jiného, ​​jen je uchovat ve šperkovnici.

Přiznejte se, určitě máte i vy prstýnky, či řetízky, které jste již dlouho na sobě neměli, protože nejste spokojeny s tím, v jakém jsou stavu. Dnes se ale všechno změní.

Shromáždili jsme pro vás ty nejzákladnější rady a tipy, týkající se skladování a čištění šperků. Tyto triky budou pro vás jistě užitečné.

Jak čistit šperky?

sperky1

 

 

V obchodech dnes už zakoupíte speciální prostředky na čištění. Co jste však možná nevěděli, šperky můžete čistit i v lázni s různými éterickými oleji, které jsou stejně účinné.

Poté, co šperky sundáte z těla, měli byste je očistit hadříkem ze semiše nebo flanelu.

šperky vždy skladujeme na suchém místě, kam se dostane jen minimální vlhkost. Proto šperkovnici přesuňte od okna co nejdále.

Jak čistit zlato?

sperky2

 

 
Pokud používáte krémy, které obsahují jisté procento rtuti, ujistěte se, že tyto krémy nepřijdou do kontaktu s vaším zlatým prstenem, či řetízkem. Zlato může mít na povrchu bílé skvrny, které nejsou žádoucí.

Zlaté šperky budou zářit v případě, že je na krátkou dobu namočíte v oslazené vodě.

Čisté zlaté šperky zkuste vložit do mýdlové vody a dobře je v ní umyjte. Následně stačí opláchnout a dobře osušit.

Pozlacené šperky lze čistit i octem. Stačí, když navlhčíte hadřík, utřete šperk a následně ho opláchnete vodou a necháte uschnout. Zlaté šperky budou zářit, pokud jejich očistíte pomocí vaječných bílků.

Jak čistit stříbro?

sperky3

 

 
K čištění stříbrných šperků, které jsou tmavší a zašlé je ponořte v roztoku s horkou vodou a 3-4 kapkami amoniaku. Když se roztok ochladí, vyberte šperky z vody a jemně je otřete hadříkem.

Stříbro bez kamínků a rovněž zlato je možné čistit octem. Vytvořte si mix octa a vody v poměru 2: 1 a šperky v roztoku nechte asi 30 minut. K čištění můžete použít i zubní kartáček s jemnými štětinami a jedlou sodu, která odstraní všechny nečistoty.

Na čištění stříbra je také vhodný alobal.

Skladování a péče o vzácné kameny

sperky4
Ametyst, perly, tyrkys a topas ztrácejí svou barvu pod vlivem slunce. To znamená, že tyto kameny byste měli skladovat v temnu.

Bez výjimky, všechny drahé kameny musí být chráněny před náhlými změnami teploty.

K čištění nikdy nepoužívejte zubní pastu, protože může nastat abraze.

Čištění drahých kamenů byste měli vždy nechat na profesionály.

Péče o šperky je velmi důležitá. Díky tomu vám vydrží delší dobu a sloužit mohou i budoucím generacím. Máte doma nějaké „historické“ kousky od babiček, či prababiček? U nás se takové vzácné kousky dědí z generace na generaci. Sdílejte článek s těmito radami i se svými přítelkyněmi.