Ve Francii začal platit zákon zakazující prezentaci příliš hubených modelek


Ve Francii dnes vstoupil v platnost zákon, který zakazuje prezentaci nezdravě hubených módních modelek.

Ty budou nyní potřebovat lékařské potvrzení o celkovém fyzickém zdraví se speciálním důrazem na index tělesné hmotnosti (BMI), informuje zpravodajská stanice BBC.

Francouzské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že cílem tohoto opatření je boj proti poruchám příjmu potravy a nedosažitelným ideálem krásy. Předchozí verze návrhu této legislativy požadovala pro modelky minimální BMI, což vyvolalo v této zemi módy protesty modelingových agentur.

Finální verze návrhu, kterou parlament podpořil v roce 2015, však umožňuje lékařům rozhodnout, zda není konkrétní modelka příliš hubená na veřejnou prezentaci, berouce v úvahu její hmotnost, věk a tvar těla. Zaměstnavatelům, kteří zákon poruší, bude hrozit pokuta do 75.000 eur a maximálně šestiměsíční vězení.

Od října začne platit i nařízení, podle kterého budou muset být digitální nebo jinak upravené fotografie modelek označené výrazem „photographie retouchée“ (retušovaný snímek).

„Vystavování mladých lidí normativním a nerealistickým záběrem těl vede k pocitu sebepodceňování a nízké sebeúctě, což může mít vliv na jejich nezdravé stravovací návyky,“ uvedla ve svém pátečním prohlášení francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová , kterou citují místní média.

Podobná opatření zavedli už i jiné země včetně Izraele, Španělska či Itálie. Anorexií v současnosti trpí 30.000 až 40.000 obyvatel Francie, z čehož až 90 procent tvoří ženy.