Úvod ZE ŽIVOTA Příběhy V roce 2016 bohužel zemřel jeden z nejdůležitějších lidí, ale skoro nikdo...

V roce 2016 bohužel zemřel jeden z nejdůležitějších lidí, ale skoro nikdo o tom nemluvil!


V roce 2016 nás opustilo mnoho známých a slavných lidí.

Všichni máme v paměti nedávné úmrtí fenomenálního zpěváka George Michaela, ale určitě si mnozí z vás vybaví také smrt Davida Bowieho, Prince, Alan Rickman, nebo také politika a kubánského revolucionáře Fidela Castra. Vedle těchto určitě významných osobnostech však v roce 2016 zemřel i muž, díky kterému se podařilo zcela zlikvidovat jednu z nejhorších a nejnebezpečnějších nemocí, jaká kdy existovala.

Doktor Donald Henderson se postaral o to, že lidstvo již nestraší strašná smrtelná nemoc – neštovice. Nemáme na mysli plané neštovice, které patří mezi poměrně snadno zvládnutelné onemocnění, ale máme na mysli pravé neštovice – Variola vera / Variola major.

Toto onemocnění lidstvu způsobovalo velké problémy i v historii a úmrtnost se často pohybovala až na úrovni 90% a v některých případech se toto číslo blížilo až k 100%. Známé je také využívání neštovic jako biologické zbraně, protože jejich šíření probíhá kapénkovou infekcí. To zaručuje velmi efektivní šíření nemoci. Pomocí neštovic byly například zlikvidovány domorodé americké kmeny, které se nikdy předtím v historii s takovým virem nesetkali, a tak jejich imunitní systém neměl proti nemoci žádnou šanci. To neplatilo u kolonizátorů, jejichž imunitní systém toto onemocnění již evolučně znal, a tak se s nemocí dokázali vypořádat o něco lépe. Nejčastějším způsobem jak nakazit Indiánů bylo, že jim Američané prodávaly přikrývky a deky infikované virem. Nákaza se projevovala vyrážkou po celém těle, bolestmi hlavy a horečkou.

smrt-doktor1

 

 
Donald Henderson řídil v 60-tých a 70-tých letech mezinárodní očkovací program, jehož cílem bylo vymýtit (zneškodnit) toto smrtelné onemocnění. Henderson desetiletí cestoval po celém světě, zejména po Africe a Asii, kde se postaral o to, aby lidé byli proti neštovicím masově očkování. Jeho obětavá práce nezůstala bez úspěchů. V roce 1979 vyhlásila Světová zdravotnická organizace neštovice za odstraněné.

smrt-doktor2

Neštovice byly i 20. století obrovským strašákem. Pouze v průběhu tohoto století, lépe řečeno pouze v průběhu 70.-tých let zabily neštovice neuvěřitelných 500 milionů lidí. Klidně můžeme tedy tvrdit, že díky obětavé práci Dr. Hendersona nyní žijí miliony lidí, kteří by bez očkování neměli žádnou šanci na přežití.

 

 
Doktor Donald Henderon zemřel v srpnu 2016 ve věku 87 let na zdravotní komplikace související s pádem, při kterém si zlomil kyčel. V roce 2002 získal prestižní ocenění – Prezidentskou medaili svobody.

smrt-doktor3

I příběh doktora Hendersona ukazuje našemu světu, jak moc je důležité očkování, vůči kterému se v současnosti ozývají stále častěji negativní hlasy. Tyto názory ale šíří lidé bez medicínského vzdělání a doporučujeme vám, abyste se jimi určitě nenechali ovlivnit. Není tomu totiž tak dávno, kdy lidé umírali po milionech na nemoci, které jsou díky moderní medicíně a zejména díky očkování na ústupu, nebo jsou zcela odstraněna. A nikdo rozumný přece nechce, aby se takové období vrátilo.
loading...

Kam dál?