V lese jsme našli několik hub, ale místo toho, abychom je snědli jsme s nimi udělali tuto šikovně věc


Houby – chutná a zdravá ingredience mnoha běžných ale i neobvyklých jídel. Nejčastěji si je kupujeme v obchodě, ale nejraději si je nasbíráme v lese. Atmosféra procházky a dobrodružství na čerstvém vzduchu mezi majestátními stromy je k nezaplacení, ale ne každý si to může dovolit. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili řešení, díky kterému si můžete houby pěstovat přímo na parapetu!

Sběr hub

Prvním krokem k pěstování hub bude jejich sběr v lese. Je třeba k tomu přistupovat zodpovědně a nejlépe uděláte, pokud si vyberete bílé hřiby. Budete potřebovat 2-3 houby, měli by být velké, zralé a čisté, s větším a sukulentních kloboučkem, ve kterém bude mnoho výtrusů na rozmnožování.Příprava hub

Poté, co jste přinesli houby domů, musí být důkladně umyté a nakrájené na malé kousky. Následně na to jejich rozemele, nejlépe v mlýnku na maso, nebo je úplně najemno nakrájíte nožem. Zde budete potřebovat zejména klobouk houby, v níž jsou uloženy výtrusy.

Namočení hub

Dále je třeba připravit směs na posievanie, kde budete potřebovat vodu a kvasinky. 2-3 velké houby potřebují 50 g kvasnic a 4 l vody.

Ve volné přírodě se houby množí kvůli divokým zvířatům, které je jedí. V agresivním prostředí, které vzniká v žaludku zvířat, se výtrusy aktivují a probouzejí. Takové prostředí musíte vytvořit i vy a k tomu jsou potřeba právě kvasinky.

Takže, vezměte malý hrnec a naplňte ho mletými houbami. Nejlepší je používat dešťovou vodu nebo vodu z vodovodu, ne kupovanou, protože všechno může pak může vyjít na zmar. Následně přidáte kvasinky, důkladně je promícháte a ponecháte 1,5 až 2 týdny na tmavém a teplém místě.Příprava na zasazení

Po 2 týdnech musíte tuto směs opět důkladně promíchat. Budete potřebovat přibližně 200 ml, které ředíte v 2 litrech vody a důkladně promícháme. Vše je připraveno!

Sázení hub

Na to, aby nám houby začaly růst, potřebují symbiózu (silné vazby s jinými rostlinami), proto je lepší vypěstovat jejich v květináčích s pokojovými rostlinami. Podle zkušeného houbaře je nejúčinnější kombinace bílých hub s liliemi, ale můžete experimentovat is dalšími rostlinkami.

Co se týče setí hub, jednoduše tuto směs vylijte na pokojové rostliny. Nebojte se polévání, právě to zajistí, aby se co nejvíce výtrusů dostalo do půdy, z nichž se později vyvine podhoubí. Nyní je už třeba jen trpělivě čekat na výsledek.

Nyní už víte, jak si vypěstovat houby i doma a jak vidíte, nevyžaduje to mnoho času ani peněz. Tak proč to nevyzkoušet? Pokud vše vyjde, můžete si na nich pochutnat už ve vánoční kapustnica.