Ušní maz umí prozradit něco o Vašem zdraví… Zaměřte se na jeho barvu. Toto Vám může zachránit život!


Jen málo lidí věnuje pozornost barvě ušního sekretu. Ukázalo se, že změna této barvy může být příznakem začínajícího onemocnění.

U zdravého člověka má ušní maz medovou barvu a dělí se na dva typy: suchý a vlažný – závisí na dědičných faktorech.

1

Například, pokud jste držitelem genu ABCC11, pak je váš ušní maz suché konzistence. V případě, že se jedná o gen G (GBCC11), maz bude vlhčí.

2

 

 
Ušní sekret je vyprodukován pomocí 200 000 mazových žláz ve vnějším zvukovodu (mimochodem, tytéž žlázy poskytují přírodní mazivo i našim vlasům). K tomuto všemu se přidávají chloupky, odumřelá kůže a jiné tělesné zbytky.

3

Někteří vědci věří, že sekret slouží nejen k lubrikaci, ale i jako ochrana těla před patogenními bakteriemi. My vám tedy prozradíme, jak by měl vypadat ušní maz zdravého člověka.

4

 

 

Ztmavnutí mazu

Toto zbarvení nepředstavuje žádnou hrozbu a také se nejedná o žádnou chorobu. Pokud se však k tomuto příznaku přidá i krvácení z nosu, může jít o počáteční fázi vývoje syndromu Rendu-Osler-Weber. Jedná se o dědičné onemocnění, které se léčí podáváním léků s vysokým obsahem železa.

6

Tekutý mléčně žlutý maz

Svědčí o zahájeném procesu hnisání ve zvukovodu. Spolu s tím mohou být pozorovány příznaky jako: horečka, zvětšené lymfatické uzliny, oslabený organismus. První, co by měl lékař v tomto případě udělat, je identifikovat infekční patogen a následně předepsat antibiotika nebo antivirotika.

7

 

 

Černý maz

Příčinou může být jen obyčejné znečištění. Pokud však opakování pozorujete tuto anomálii, měli byste co nejdříve navštívit lékaře.

Důvodem by mohly být spóry některých patogenních plísní, které maz zbarvují dočerna. Pacienti při tomto příznaku trpí svěděním v uchu a lékaři předepisují léky proti plísním.

8

Šedivý maz

Pravděpodobně se jedná o obyčejný prach a vyskytuje se zejména u lidí žijících ve velkoměstech.

9

 

 

Bílý maz

Tato změna naznačuje nedostatek některých stopových prvků v organismu jakými jsou železo nebo měď. Lékaři nejčastěji předepisují komplex vitamínů s přihlédnutím ke všem spojené příznaky.

10

Jakou barvu skrývá vaše ucho? Ujistěte se, že navštívíte lékaře v případě, že barva ušního mazu bude daleko od jejího normy. Sdílejte tento článek i s vašimi přáteli!