Upozornění: E952 zakázali v USA, protože zabíjí! V ČR ho pijeme dál jakoby nic!


E 952! Toto je jedno z nebezpečných éček. Ačkoli může vyvolat rakovinu, běžně se s ním setkáváme v šťávách, džusech, či nealkoholických pivech. Přečtěte si, kde se s ním můžeme setkat a jak nám může ublížit!

Cyclamáty (E952) se používají jako umělé sladidlo, které je cca 40-krát sladší než běžný cukr, ale nemá žádnou energetickou hodnotu. Je stabilní při působení tepla, kyselin a zásad a rozpustné v horké vodě. Vyrábí se synteticky přidáním louhu sodného nebo hydroxidu vápenatého do cyklohexylaminu, který se používá jako přípravek proti hmyzu a korozi, nebo při výrobě plastů. Používá se jako umělé sladidlo do nealkoholických nápojů, potravin pro diabetiky, nízkoenergetických potravin atd. Informuje tn.cz.

Zjistilo se, že při pokusech na krysách způsobovalo rakovinu močového měchýře, vrozené vady, či mutace. V těle se cyclamáty (E952) přeměňují na cyklohexylamin, který může způsobit záněty močového měchýře. Obecně je názor na cyclamáty takový, že samy o sobě rakovinu nezpůsobují, ale že zvyšují účinky ostatních karcinogenů. Zjistilo se, že použití směsi cyklamátů se sacharinem vyvolává vyšší výskyt rakoviny močového měchýře.
Nedoporučuje se překračovat denní dávku 7 mg na 1 kg lidské váhy.

V některých zemích je použití této přídané látky zakázané. Nesmí se používat například ve Spojených státech, stejně jako v Norsku nebo Velké Británii. V Evropské unii, a tím pádem i na Slovensku av Čechách, je však toto éčko povoleny.

 

 
e952_1