Tyto věci byste měli vědět ještě dříve, než budete platit v obchodě kartou


Platba kartou je rychlá a pohodlná. Nemusíme se unavovat s hotovostí, vybírat u pokladny mince či různé bankovky, a pak následně ještě odkládat výdaj. A pokud platíme menší částku, často využijeme funkci, kde kartu pouze přiložíme a nákup je zaplacení v průběhu sekundy.

Nicméně tato moderní doba přináší také svá negativa. I na Slovensku se již mnozí lidé stali obětí podvodných platebních terminálů, které je okradli o nemalé sumy peněz. Tzv. skimming, jak se krádež peněz z karty pomocí atrapy skutečných platebních přístrojů nazývá, je něco, před čím byste měli být velmi obezřetní.

Společnost Ingenico, která vyrábí platební terminály nedávno zveřejnila návod, jak identifikovat různé skimmovací zařízení. Podívejte se jak vypadá pravé a jak vypadá přinejmenším hodně podezřelé zařízení, které vám rozhodně nedoporučujeme používat.

Skimmovací terminál je podstatně větší než pravé zařízení

platba kartou rady1

 

 
Podvodní skimmovacie zařízení jsou obvykle delší a větší než originální terminály. Je to proto, že tyto atrapy se nasazují na originální zařízení. Pokud se vám zařízení, zda bankomat zdá robustnější a větší než obvykle, to je prvotní znak, že se zařízením není něco v pořádku. Dobrým ukazatelem je i poloha platební karty. Pokud je v přístroji až podezřele hluboko, může jít o falešné skimmovacie zařízení.

Nepodsvícená tlačítka

platba kartou rady2

 

 
Když zloději nasadí skimmovacie zařízení na originální, například na bankomat, jejich zařízení často nevykazují stejnou kvalitu. Jen málo podvodných zařízení má například podsvícená tlačítka, které jsou při bankomatech standardem.

Zelená LED dioda nesvítí

platba kartou rady3

 

 
Nejsou to jen nepodsvietené tlačítka. Skimmovacie zařízení často překryje například i LED diodu, která svítí, když zařízení pracuje.

pomalé reakce

Skimmovacie zařízení nejprve přečtou vaši kartu, a pak ji posunou dále do originálního zařízení. To má za následek zpomalené reakce a často i zobrazení chybových hlášení. V případě, že bankomat, zda platební zařízení fungují pomaleji než obvykle, nebo na obrazovce vidíte oznámení o chybě, buďte velmi opatrní.

chybějící stylus

platba kartou rady4

 

 
Platební terminály jsou vybaveny stylusem, kteří slouží na podepsání se po naskenování karty. Skimmovacie zařízení však stylus obvykle nemají a nedá se k ním takové elektronické pero ani připojit.

Jak ochránit své peníze?

Asi nejúčinnějším způsobem je nemít na platební kartě velké množství finančních prostředků. Dnes již není problém realizovat okamžitý přesun financí v rámci podúčtů v jedné bance, například prostřednictvím mobilní aplikace.
Při zadávání PIN kódu překryjte druhou rukou tlačítka. Podvodní zařízení jsou vybavena kamerami, které snímají vaše prsty a přečtou PIN. Pokud zloději váš PIN neznají, zkopírována karta pro ně nemá velkou cenu.
Zřiďte si posílání SMS notifikací po každé platbě. Pokud nastanou nečekané platby, okamžitě můžete tak kontaktovat svou banku.
Nastavte si limity pro platby a pro výběry z bankomatu. Zloději tak nebudou moci vybrat najednou všechny peníze.
Pokud ztratíte kartu, neprodleně kontaktujte svou banku s žádostí o její zablokování.
Informujte se ve své bance o možnosti pojištění účtu vůči krádeži.
Nespouštějte svou kartu ze svých očí. Pokud budete platit v restauraci, nenechte číšníka odejít s kartou pryč a požádejte ho, aby platební zařízení přinesl k vám, nebo jděte platbu realizovat s ním k pokladně.
Přečtěte si účtenku, kterou vydává terminál. Pole s zaplacenou částkou musí být vypsány. V případě, že tam není uvedena částka, dožadujte se vysvětlení.