Tvrdí Vám zubař, že si máte nechat odstranit zuby moudrosti? Pak byste si měli přečíst tento článek! Ve většině případů je to totiž naprosto zbytečné!


Mnohým z nás bylo řečeno, že zuby moudrosti je třeba vytrhnout jen proto, že nejsou skutečně potřebné. Dle zubních lékařů jsou to jen zbytečné zuby, které jen nepohodlně křiví úsměv.

Ve valné většině případů pevně věříme našim zubním lékařům, aby mohli dělat tu nejlepší práci, a často tak ani nezpochybňujeme jejich metody. Dnes bychom však s Vámi rádi sdíleli výzkum týkající se zubů moudrosti, abyste se mohli sami dle svého nejlepšího úsudku rozhodnout o jejich osudu.

Co jsou zuby moudrosti?Zuby moudrosti, nazývané také třetí molars, jsou nejzazší zuby. Obvykle vyrůstají až v pozdních (dospívajících) letech. Podle zprávy zveřejněné v časopise American Journal of Public Health je více než 67 % preventivních odstranění zubů moudrosti naprosto zbytečné. Z 10 milionů extrakcí zubů moudrosti každý rok se ukázalo, že jen ve 20 případech šlo o nutný zákrok. Je dobré tedy pochopit, že staré povídačky o zubech moudrosti, jež způsobují všechny druhy nemocí, zkrátka nejsou pravdivé.

Proč potřebujete své zuby moudrosti?

Zuby moudrosti mají svou funkci v těle, jinak by tam samozřejmě ani nebyly. Jsou důležité pro žvýkací proces!

  • Pouze asi 12% (skutečně) zasažených zubů moudrosti souvisí se stavy, jako jsou cysty a poškození sousedních zubů. Infekce, léčba antibiotiky a ústní oplachování se vyskytují v méně než 10 % případů všech zubů moudrosti.
  • Většina lidí se domnívá, že jejich zuby moudrosti budou narušovat ostatní zuby, čímž dojde k jejich zkřivení. Avšak pravda je taková, že zuby moudrosti nemají dostatečnou sílu k přesunu jiných zubů.

Naše zuby jsou životně důležité, živé orgány, uvnitř těla a spojené s tělem jako celek. Zuby moudrosti jsou spojeny (podle akupunkturních meridiánů) s tenkým střevem a přední částí hypofýzy. Ve skutečnosti je 46 % motorických a senzorických nervů v mozkové kůře propojeno s Vašimi ústy a tváří. Takže kdykoli je odstraněn nějaký ten zub, naruší a rozbije akupunkturní meridián, který protéká oblastí tohoto zubu. Systém meridiánů, známý v tradiční čínské medicíně více než 5000 let, ukazuje životně důležitý vztah mezi zuby a klouby, páteřními segmenty, obratli, orgány a endokrinními žlázami.

O TOM PROČ ODSTRANĚNÍ MŮŽE BÝT VELICE NEBEZPEČNÉ NAJDETE NA DALŠÍ STRÁNCE ➔