Toto se stalo, když jsem si vypláchla nos slanou vodou. Rada od staré matky k nezaplacení


Mnohým z vás určitě něco říká proplach nosu slanou vodou, některé z vás ho doma pravidelně praktikují, ale najdou se i lidé, kteří o něm zřejmě slyší poprvé.

A protože je tu podzim, častokrát přinášející s sebou sychravé počasí a nachlazení, rýmy či chřipky, rozhodně stojí za pokus proplach nosu slanou vodou vyzkoušet. Z vlastní zkušenosti vám mohu potvrdit, že to skutečně funguje.

nos1

 

 
Proplachování nosu slanou vodou, má hned několik výhod. Nejenže funguje jako prevence proti virovým a infekčním neduhům plachtí vzduchem v sychravém období, ale vám nos i uvolní a dokáže pomoci dokonce i při chronické rýmě či rýmě způsobené alergií hlavně na jaře.

Co všechno je třeba k proplachu nosu? Vodu, sůl, vhodnou nádobku (kterou najdete i na internetu nebo zakoupíte v lékárně, vypadá tak jako na obrázku níže) a pro ty, kteří jdou mít premiéru, se sejde poměrně dost trpělivosti. Pokud máte nos ucpaný natolik, že se vám ním nedá pořádně ani nadechnout, je důležité podotknout, že se vám neuvolní hned po prvním proplachu. Zkuste si například uvolnit nos alespoň zčásti tím, že budete krájet cibuli, případně si nechte rozpustit malý kousek másla přímo v nosní dírce. Předtím si ale připravte roztok slané vody, přičemž v litru převařené vody rozpustíte lžičku mořské soli.

Můžete si roztok připravit i tak, že si ho rozdělat přímo v nádobce a vymést, aby se sůl rozpustila. Těm, kteří zkoušejí proplach poprvé, se ten litr opravdu sejde, protože většina roztoku ujde i tak pomíjející, čili bude nejvhodnější koupelna. Vodu nechte vychladnout na takovou teplotu, do které když namočíte konec lokte, bude vám příjemná. Někde se dokonce uvádí, že by měla mít kolem 37 stupňů Celsia. Samotný proplach vypadá asi takto:

Pokud jste se rozhodli pro nějakou domácí nádobku, nejlepší by byla taková, která vám překryje celou nosní dírku tak, aby z ní unikat, a zároveň by vám nemělo vytékat ani z nádobky když ji budete mít nakloněnou. Chceme přece, aby roztok vytékal z druhé nosní dírky. Nejlepší bude to zkoušet v předklonu nad vanou nebo umyvadlem (v případě, že máte nos necitlivý natolik, že byste necítili tok roztoku, můžete se dívat do zrcadla (ano, bude to poměrně vtipné)). Do nosní dírky lijeme roztok tak, že hlavu předkloníme bradou směrem ke klíční kosti, protože pokud bychom hlavu nepředklonili dostatečně, roztok by vám zatékal do hrdla. Věřte mi, nechcete, ale ze začátku se tomu asi nevyhnete.

 

 
Dýchejte samozřejmě ústy. Následně už „jen“ stačí najít ten pravý úhel, kdy vám roztok bude protékat z jedné nosní dírky do druhé. Měli byste mít tedy hlavu dostatečně překlopené a zároveň vytočenou stranou téměř do pravého úhlu. Je to trochu zvláštní pocit, když to protéká. Toto bude chtít už jen cvik a hodně trpělivosti … Ale rozhodně to stojí za to. Připojujeme video, které vám názorně ukáže, jak na to.

Pokud v tom získáte cvik, klidně to zařaďte mezi každodenní nebo alespoň pravidelnější rituály. Zabere vám to opravdu chvilku, jako například mytí zubů.