Toto by si měl přečíst každý, kdo se stará o svou babičku. Důvody, proč je někdy náročné pochopit starších lidí


Stáří je ve většině případů náročným a problematickým obdobím nejen pro stark, ale i pro jejich rodinné příslušníky. O to horší to bývá, když se starým člověkem sdílíme jednu střechu a musíme denně poslouchat jeho nářek a stesky. Jednohlasně můžeme říci, že všem nám chybí dávka empatie navíc.

Milovat starého člověka žijícího v jednom domě je často náročnější než se může zdát. I když byl ještě před pár lety našim miláčkům, dobře jsme s ním vycházeli a neexistovala ani jen představa potenciálních problémů, dnes je všechno jinak. Problémy mezi mladými a starými jsou špičkou ledovce.

Nedotklivé stáří

„Nedá se to vydržet. Nemůžeme jí nic říct, za všechno hned pláče a já už jsem opravdu s nervy v koncích! „Podobně těžké chvilky lze zažíváte i vy. Pokud do toho připočtete otráveného manžela, problémy s teenagerem a vlastní starosti, je toho opravdu až-až. Nevíte, kdy to celé skončí a večer co večer si podobné myšlenky vyčtete. Nebojte se, nejste jediní a není to ani nic, za co byste se měli stydět. Jediné, co vám však zůstává, je naučit se se starým ssouženým nebo nemocným člověkem žít.


„Vzpomínám si na svou matku, když byla ještě mladší a narodily se nám děti. Hrála se s nimi, byla sebevědomá. Těšila se, že má dvě malé vnučky, vozila je na zadním sedadle a nakupovala s nimi, chodila do parku, na chatu. Zeleninu jsme měli vždy ze zahrady a denně navařenou čerstvou polévku. „I takové mohou být vzpomínky na mámu, které se se současností už nedají ani porovnat. Matka je nemocná nebo stará. Změnila se má mrzutou povahu, o pomoci při péči nechce ani slyšet, ale přitom stále lamentuje, že u vás je na obtíž. Nemůžete jí přece říct, že tomu tak v některých chvílích skutečně je. V sociálním zařízení, kam byste ji samozřejmě chodili pravidelně navštěvovat, by se pohybovala mezi lidmi v jejím věku a „na stará kolena“ by si možná našla kopec nových zálib či přátel. Domov důchodců nemusí být vždy jen peklo.

Generační problémy

Hlavou příčinou problémů jsou generační rozdíly a změněné povahy. Ano, i vy jste se změnily, protože i vy jste zestárli a vaše názory možná nejsou takové jako bývaly. Nic to však nemění na tom, že svůj život si rozhodně nepředstavoval s omezeným prostorem na život, s manželem, který stále více času tráví mimo domov a neochotou starého člověka ulehčit vám situaci. Pokud ji nežádáte o pomoc, cítí se neužitečná a stěžuje si, že jste na ni zcela zapomněli. Ach, jaké je to někdy těžké!


Nikdo netvrdí, že to bude jednoduché, ale i tento stav se dá změnit. Uvědomte si, že starý člověk je jako kdyby v pozici dítěte, které se do ničeho nemůže zapojovat, protože to neví (minimálně ne podle vašich představ). Pokud mu dáte prostor na realizaci, denně mu vyhradíte čas na jeho aktivity, dáte mu pocit, že ještě může být užitečný. Dejte vaší mame nebo tchyni prostor upéct koláč a pochvalte ji, že je lahodnější jako z pekárny. Zavezte ji párkrát do týdne do klubu důchodců, do kostela či na procházku s bývalou sousedkou. Obětujte pro blaho vaší rodiny trochu času, a pokud nejste schopni to udělat pro starého člověka, řekněte si, že to děláte pro sebe a svou rodinu. I vy si totiž ušetříte pár dní starostí a špatné nálady. Možná i hádek a možná i celkové nepohody.

Je to o psychice

Psychika starých lidí se mění více než si my mladí umíme představit. Tyto rady vám usnadní komunikaci se starým člověkem v domácnosti.

POKRAČOVÁNÍ NA DALŠÍ STRÁNCE ➔