Úvod RECEPTY Inspirace Topinkový „vyprošťovák“. Zkuste novinku ve Vaší kuchyni, který Vás postaví zpět na...

Topinkový „vyprošťovák“. Zkuste novinku ve Vaší kuchyni, který Vás postaví zpět na nohy!


Topinka! Představovat vám tuto chuťovku z plátku chleba je asi zbytečné. Ale přesto: není topinka jako topinka.

Topinkovač stranou!

Na úvod si ujasněme jednu věc. Samozřejmě, že klasická „základní“ topinka existuje ve dvou variantách, a to olejová (resp. opečená na tuku na pánvi), nebo suchá (opečená v topinkovači). Doufám ale, že se nikdo nebude zlobit, když pro účely nás chlapů druhou variantu vynecháme, zvlášť když tuk obsažený v topinkách nepředstavuje jen chuťový bonus.

Topinka? Všichni ji milujeme!

Co Vás napadne, když se řekne topinka? Vsadím se, že drtivá většina z Vás (čest výjimkám) si představí v první chvíli buď „jídlo chudých“ ­ tedy samotné topinky potřené stroužkem česneku, anebo chutnou přílohu tataráku. Věřte mi ale, že existuje i taková úprava topinky, která se zaručeně stane vítaným doplňkem vašich „povečírkových“ stavů. Což nijak nevylučuje, že skvěle chutná kdykoliv.

Topinka napříč Evropou

S názvem „Temesvári rostéos“ (čti „temešvári roštéoš“) jsme se poprvé setkali až nedávno. Pochází z maďarsko-rumunského pomezí. Určitě Vám zachutná, i když si na jeho pálivě­pikantní chuť budete muset zvyknout.

Lepší než lák z okurek, ale..

Jedno varování: topinky v úpravě „Temesvári rostéos“ fungují skutečně jako dokonalý vyprošťovák ­ ať už jste večer a noc předtím vypili libovolné množství alkoholu, po jejich zkonzumování nejspíš dostanete zase chuť…na další alkohol.

 

 

Recept: Temesvári rostéos

Plátky chleba (pokud možno ne úplně čerstvého) opečte na pánvi na rozpáleném oleji (o něco lepší je vepřové sádlo) pomalu do zlatova. Vyjměte z pánve a neosušujte!!! od tuku. ­Ten si totiž s alkoholem velmi dobře rozumí. Potřete lehce česnekem, lehce osolte a poklaďte tenkými kolečky cibule. Posypte hustě rozdrobeným balkánským sýrem a následně čerstvě mletým černým pepřem. Nakonec poklaďte nakládanými feferony…a pak už jen čekejte, až se vám vrátí žízeň. Dlouho to trvat nebude!

masova-topinka

Dobrou chuť!

Recept na topinky!
Kam dál?