Tohle mléko byste už nikdy neměli pít. (Může způsobit rakovinu štítné žlázy)


V dnešní době stále více a více testů a různých studií hovoří o tom, že sója obecně, ale hlavně sójové mléko mají škodlivý vliv na zdraví. Například ale americký státní úřad potravin nic proti němu nenamítá.

Skutečnosti, které říkají, že sójové mléko není zdraví prospěšné, ale je dokonce i velmi škodlivé vám tu vypíšeme.

Nejprve se zaměřme na složení mléka:

Přírodní aroma, sójové mléko (filtrovaná voda, sójové boby), uhličitan vápenatý, Vitamín A, palmitan, Vitamín B12, Vitamín D2, třtinový cukr, mořská sůl, karagenan, riboflavin (B2).

 Důvody, proč byste měli přestat pít sójové mléko

 • Sójové boby obsahují hemaglutinin, tedy látku způsobující vznik krevních sraženin, které dále shlukují červené krvinky.
 • Sója dále obsahuje rostlinné estrogeny, tzv. fytoestrogeny, které tlumí funkce endokrinního systému a mohou být příčinou rakoviny prsu a neplodnosti u žen.
 • Sójové pokrmy také obsahují velká množství toxického hliníku, který má škodlivý vliv
  na funkci ledvin, nervové soustavy a rovněž přispívá k rozvoji Alzheimerovy choroby.
 • Sójové boby dále obsahují velké množství přírodních toxinů, tzv. antinutrientů, tedy látek, jež snižují využitelnost živin v lidském těle. Pravidelné pití pouhých 2 sklenic sójového mléka denně může u žen vyvolat výrazné změny v menstruačním cyklu.
 • Během výroby mléka jsou křehké sójové bílkoviny vystaveny působení vysokých teplot, aby se rozdělily na texturované rostlinné bílkoviny a sójový bílkovinný izolát. Tím dojde ke změně jejich vlastností a stávají se škodlivými vašemu zdraví.
 • Bylo také zjištěno, že sója zvyšuje poptávku organismu po vitamínu D a B12.
 • Sója rovněž obsahuje toxické isoflavony. Některé z nich, například daidzin a genistin, mohou být spouštěči růstu rakovinových buněk již přítomných v prsu, proto je zvlášť nebezpečné konzumovat sójové pokrmy během léčby rakoviny prsu.  (Časopis Annals
  of Pharmacotherapy, září 2001;35(9):118-21).
 • Navíc 99 % sóji je již dnes geneticky modifikováno, protože se jedná o potravinu
  s největší kontaminací pesticidy.
 • Sója má dále obdobné složení jako vitamín B12, který váš organismus již nedokáže zpracovat. Proto může konzumace sójových pokrmů vést k nedostatku vitamínu B12
  v organismu.
 • Sójové boby a výrobky z nich mají velký obsah kyseliny fytové, která brání vstřebávání mědi, železa, zinku, vápníku a hořčíku v organismu.

Mnoho vědecky ověřených studií poukazuje na to, že může potravinářský karagenan (polysacharid získávaný z červených mořských řas) způsobovat u laboratorních zvířat vznik kožních lézí, žaludečních vředů, gastrointestinálních zánětů a rakoviny tlustého střeva.

Americká diabetická asociace navíc nedávno sponzorovala výzkum, který prokázal přímou souvislost mezi potravinářským karagenanem a nesnášenlivostí glukózy
a inzulínovou rezistencí u myší.