Tohle byste měly ihned zkontrolovat, než budete kupovat čistou vodu.


Víte, že každá plastová láhev, je tak trochu jiná? Nikdo Vám pravděpodobně neřekl o těchto znacích, které jsou na každé láhvi. Označuje to z jakého druhu plastu je vyrobena. Jsou to velmi důležité informace. Každý láhev má v sobě jiný počet chemikálií.

Jak to tedy je?

voda kontrola1

 

 
1) PET nebo Pete

PET je jedním z nejčastěji používaných plastů ve spotřebním zboží. Je určen pro jedno použití. Opakované použití zvyšuje riziko vyluhování a růstu bakterií. Tyto lahve mohou uvolňovat těžké kovy a chemikálie, které mají vliv na hormonální rovnováhu.

2) HDP nebo HDPE

HDPE plast je tuhá a používá se u mléka atd. Tento druh plastu je prakticky bez chemikálií. Odborníci ji doporučují při nákupu balenou vodu, protože jsou pravděpodobně nejbezpečnější (a tedy obsahují nejčistší vodu).

Different water bottles isolated on white

 

 
3) PVC nebo 3V

PVC je měkká a pružná. Používají se k výrobě potravin balených do čirého plastu, dětských hraček atd. Uvolňuje 2 toxické chemikálie, které ovlivňují hormony v těle. Odborníci doporučují kupovat jinou alternativu.

4) LDPE

Tento plast nelze použít při výrobě lahví, i když neuvolňuje žádné chemické látky do vody.

voda kontrola3

 

 
5) PP

Další bíle zbarvený nebo částečně průhledný plast, který se používá jako balení pro sirupy a jogurty. Polypropylenový plast je pevný a lehký a má vynikající tepelnou odolnost. Při zahřátí se netaví. Je tedy relativně bezpečný. To také slouží jako dobrá bariéra proti vlhkosti, mastnotě a chemikáliím.

voda kontrola4

 

 
6) PS

Polystyren je levný, lehký plastový s širokou škálu použití. To se nejčastěji používá při výrobě na jedno použití (plastové příbory, obal na vejce). Uvolňuje některé karcinogenní látky při zahřívání. Je naprosto nevhodné pro dlouhodobé použití jako nádoby na potraviny nebo nápoje.

7) PC nebo neoznačený plast

Často se používá při výrobě sportovních lahví (nejnebezpečnější lahve) . Nedoporučuje se k opětovnému použití.

voda kontrola5