To, co se stane, pokud se budete líbat se svým domácím mazlíčkem je podle odborníků to nejhorší, co můžete dělat


Téměř všichni majitelé psů líbají své domácí mazlíčky, kteří se v průběhu let staly součástí rodiny. Nicméně měli byste zvážit jestli Vám to stojí za to. Líbání vašeho psa vám může způsobit zdravotní problémy. Přinášíme vám několik skutečností, které se týkají právě líbání vašeho psa.

Je pravdou, že jsou psí sliny léčivé?

pes pusa1

 

 
Je to mýtus. Marty Becker, autor knihy „Kuřecí polévka pro duši vlastníka psa“ tento mýtus vyvrací a tvrdí, že: „Jediné, co musíte udělat – je dívat se. Měli byste si uvědomit, že to tak není. Psi jsou neustále v pohybu. Chodí po venku kolem popelnic, kaluží, odpadků. A tak jak se mi lidé zdravíme vzájemným polibkem na tvář, pes se také zdraví, ale velmi odlišným způsobem – vzájemným čichání pod ocasem „. Sami tedy musíte uznat, že takové zdravení právě hygienické není.

Kolik bakterií najdete v psích slinách?

pes pusa2

 

 
John Oxford, profesor virologie a bakteriologie v Londýně, také mluví o tom jak mohou psí sliny působit na vaši tvář či ruce.

„Není to jen ve slinách. Psi stráví polovinu svého života očichávání odpadků či psích výkalů na různých místech. To tedy znamená, že jejich tvář je plná bakterií, virů a choroboplodných zárodků všeho druhu. “

Co by se stalo kdyby se tyto bakterie dostaly do našeho těla?

pes pusa3

 

 
Tyto viry a bakterie mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Takový případ se stal ženě ve Velké Británii. V jejím těle se objevila infekce a jak později doktoři zjistili, bylo to ze slin jejího psa.

Krevní testy ukázaly, že způsobená nevolnost a malátnost je způsobená infekcí v jejím těle. Původcem infekce byly bakterie Capnocytophaga canimorsus, které se běžně vyskytují v ústech psů a koček. Kromě tohoto případu bylo pozorovaných třináct dalších v celé Velké Británii.

Jaké další nemoci mohou vzniknout z líbání vašeho psa?

pes pusa4

 

 
Pásový opar – jedna z nejobyčejnějších nemocí, které mohou přejít na člověka při líbání psa. V případě, že se tyto bakterie v ústech vašeho psa nacházejí, může vás velmi rychle a jednoduše nakazit.

MRSA infekce – tento druh infekce se projevuje otokem kůži, zánětem a v neposlední řadě bolestí. Nakazit se od svého psa můžete pouze jediným polibkem.

Capnocytophaga canimorsus – tato bakterie způsobuje velmi závažné infekce. Když máte otevřenou ránu a přijdete do styku se slinami vašeho psa, je více než pravděpodobné, že se na vás tato bakterie přenese.

Jak tedy zabránit poškození vašeho zdraví?

pes pusa5
Dodržujte tato pravidla:

Nelíbejte svého psa, nedovolte mu aby vám olizoval obličej.
Po kontaktu se zvířaty si vždy umyjte ruce.
Včas zaočkujte svého psa proti běžným infekcím.
Kupte své miláčky s antibakteriálním a antifungfální šamponem.
Ujistěte se že vás pes či kočka nebyl v kontaktu s volně žijícími zvířaty.
Nekrmte svého čtyřnohého miláčka syrovým masem, vajíčky ani rybami.
Pravidelně čistěte misky na jídlo a na vodu. Proveďte ve vašem domě generální úklid spojené s dezinfekcí.
Pokud vidíte že se váš pes necítí dobře, má jiné chování, ztratil chuť k jídlu – okamžitě kontaktujte veterináře.
Nebezpečí infekce či onemocnění od vašeho miláčka byste neměli brát na lehkou váhu. Pokud budete dodržovat tato pravidla, předejdete tak onemocnění vás ai ostatní členy vaší rodiny.