Úvod RADY A TIPY Do života To, co se skrývá za těmito čísly na spodku plastových lahví, je...

To, co se skrývá za těmito čísly na spodku plastových lahví, je důležitější, jak jste si dosud mysleli


Žijeme doslova v plastové době. Už si to ani neuvědomujeme, ale všude kolem nás jsou plasty. Od sáčků na odpadky, naše oblečení, až po auta, všude můžeme v menší či větší míře narazit na nějaký plast. Zvláštní kategorií je plast, který slouží jako obal potravin nebo nápojů. Možná jste si všimli, že na mnoha plastových obalech, často jsou to právě lahve, můžeme najít číslo v trojúhelníku, který je tvořen šipkami. Víte, co tyto symboly a čísla vlastně znamenají?

Oficiální jde o recyklační symboly. Šipky znázorňují, že obal je možné zhodnotit. Jednotlivá čísla představují různé druhy plastů a samozřejmě, každý má jiné využití a vlastnosti.

číslo 1
Tímto číslem jsou označeny obvykle plastové lahve od různých nápojů nebo minerálek. Jsou to známé PET lahve. Velkou výhodou je, že jsou zcela recyklovatelné. Nejsou však zcela vhodné k opětovnému použití, kvůli možnosti zanesení bakterií, které se z vnitřku lahve těžko odstraňují. Navíc, pokud je taková láhev vystavena přímému slunečnímu záření, existují obavy, že bude do tekutiny vylučovat zdraví škodlivé látky. Jejich opětovné využití necháváme na vašem uvážení.

číslo 2
Plast označený tímto symbolem je polyetylén vysoké hustoty, u nás je známá jeho podoba v tenké fólii pod názvem mikroten. Ze zdravotního hlediska je jako obal potravin velmi vhodný, protože nebylo zjištěno, že by do potravin dokázal uvolňovat škodlivé a jiné látky. Kromě zmíněné fólie se používá také jako láhev na džusy a sirupy, ale i kosmetické přípravky, v zahraničí je do něj často balené i mléko.

číslo 3
Tento plast je známý jako PVC. Je nevhodný jako obal na potraviny, protože ze sebe vylučuje ftaláty, které v těle mohou narušovat hormonální strukturu. Využívá se zejména ve stavebnictví, nebo také v elektrotechnice. Láhev s takovým označením nikdy nepoužívejte na nápoje. Většinou se v takové láhvi nacházejí čisticí prostředky nebo některé kosmetické výrobky.

číslo 4
Tento plast je jako obal na potraviny velmi vhodný. Jde o polyetylén s nízkou hustotou. Je stálý, odolává vysokým teplotám, je netoxický, bez zápachu. Nejčastěji se využívá k výrobě měkkých potravinářských fólii.

číslo 5
Stejně jako i předchozí plast, i tento je vhodný pro potraviny. Má název polypropylen. Můžeme se s ním setkat při plastových lahvích od kečupu, nádobkách na léky a často se používá jako kelímek na margaríny nebo jogurty. Vyrábějí se z něj také brčka. Je odolný, stálý a do potravin neuvolňuje žádné látky.

číslo 6
Tento plast je známý jako polystyren. Láhev s takovým označením byste hledali marně. Jeho využití v souvislosti s potravinami je jen jednorázové. Často jsou z něj vyrobeny přepravní obaly na obědy.

číslo 7
Tímto číslem jsou hromadně označeny ostatní druhy plastů. Zde nastává problém, protože při číslech od 1 do 6 se dá identifikovat o jaký plast jde, tady to možné není. V takovém případě je třeba dodržovat pokyny výrobce a používat je pouze k účelu, na který jsou určeny. Plastovou nádobu s takovým označením můžeme najít například na velkých barelech s vodou.

Z uvedeného vyplývá, že pro naše zdraví jsou nejvhodnější plasty označeny čísly 2, 4 a 5, neboť nevylučují žádné škodlivé a ani jiné látky. I tzv. “Zdravé plastové lahve” jsou vyráběny právě z těchto plastů.
No pokud si chcete být na 100% jisti, že láhev, kterou použijete, je bezpečná, nejlepší volba je vyhnout se plastem a použít nerezovou ocelovou láhev (např. Termosku), nebo klasiku v podobě skleněné lahve. Tyto lahve jsou však oproti plastovým dost nepraktické, čili vždy je to o vhodném kompromisu.

platová lahev1
loading...

Kam dál?