Úvod RADY A TIPY Tisíce tun odpadu a žádné benefity. Více než 10 důvodů, proč je...

Tisíce tun odpadu a žádné benefity. Více než 10 důvodů, proč je balená voda největší podvod století!


Kupujete si i vy na běžné pití balenou vodu? Potom ročně utrácíte desítky, ba až stovky korun zcela zbytečně a navíc škodíte životnímu prostředí.

Voda je pro život, tak jak ho známe, klíčová. Bez jídla dokáže člověk přežít i měsíc, ale bez vody to je ve vyhovujících podmínkách maximálně týden. Je proto přirozené, že voda je nedílnou součástí nás všech a že jí věnujeme velkou pozornost a to zejména tehdy, když ji pijeme. Máme štěstí, že máme dostatek kvalitní vody, a tak nejsme odkázáni na její koupi v lahvích. Ale i tak její spotřeba rok od roku narůstá a to i přesto, že to nemá logické opodstatnění. Samozřejmě, v některých případech je koupě balené vody nezbytností, pokud jsou například vodní zdroje znečištěné, ale tento případ je ojedinělý a nečastý. Přečtěte si, proč byste se měli balené vodě co nejvíce vyhýbat, a proč byste měli upřednostnit raději vodu z vodovodu.

 

 
Poprvé v 18. století v USA

the-first-documented-case-of-bottled-water-being-sold-was-in-boston-in-the-1760s-when-a-company-called-jacksons-spa-bottled-and-sold-mineral-water-for-therapeutic-uses-companies-in-saratoga-springs-an
První zdokumentovaný případ prodávání balené vody pochází z Bostonu a její prodej začal v roce 1767. Společnost Jackson ‚s Spa začala svou minerální vodu stáčet do lahví a prodávat na „terapeutické“ pití.

Její spotřeba narůstá

pierson-82690_960_720

 

 

 
Ročně se trh s balenou vodou navyšuje a to až o 10%. Jednoznačně nejvíce balené vody se prodává v USA, přitom v mnoha případech její pití nemá opodstatnění, neboť drtivá většina Američanů má přístup k pitné vodě z vodovodu.

Američané jí pijí více než mléka nebo piva

thirst-1317042_960_720
Ročně průměrný Američan vypije téměř 150 litrů balené vody. Znamená to, že vypijí více balené vody než mléka či piva, přitom toto vysoké číslo konzumace balené vody by se dalo v mnoha případech radikálně snížit.

Více neperlivé než perlivé

water-19659_960_720

 

 
Pouze loni ukázaly statistiky, že obyčejná neperlivá voda předběhla v prodejích perlivou vodu. „Balená voda přetvořila nápojový trh“ řekl Michael C. Bellas , předseda představenstva a CEO pro nápoje a marketing.

Mimořádně drahá

bottle-1613781_960_720
Balená voda je vlastně neuvěřitelně drahá. Přibližně za 1 cent získáte až 10 litrů vody z vodovodu. Pokud si tedy vezmeme, že půllitrová láhev s vodou stojí přibližně 50 centů, tak v přepočtu je taková voda až 1000 násobně dražší.

Její důležitost si uvědomují i ​​velcí hráči s nápoji

soda-companies-are-aware-of-how-lucrative-bottled-water-can-be-corporations-from-coca-cola-to-pepsico-have-been-investing-in-bottled-water-pepsi-recently-bought-a-30-second-super-bowl-ad

 

 
Nápojové firmy jsou si vědomy toho, jaký je trh s balenou vodou lukrativní byznys. Coca-Cola a Pepsi tak investují i ​​do tohoto segmentu. Pepsi nedávno koupila reklamu během Super Bowl aby prezentovala svou prémiovou balenou vodu LIFEWTR.

Balená voda není jen minerálka a pramenitá voda

water-1574384_960_720
Možná jste si při čtení článku řekli, že balená voda je přece něco víc a to zejména kvůli tomu, že si koupíte minerální nebo pramenitou vodu. Nicméně pokud si koupíte vodu s označením stolní voda, tak pak máte velkou šanci, že to co pijete, je obyčejná voda z vodovodu.

Balená voda není bezpečnější

bottle-2032980_960_720
 

 

 
Pokud žijete na místech, kde jste napojení na síť veřejného vodovodu, pak máte jistotu , že kvalita vody je pravidelně testována na přítomnost nevyhovujících látek. Při balené vodě existuje dokonce malé riziko, že se do vody při nesprávném skladování uvolní stopové prvky z plastu, do kterého jsou obvykle takové vody balené.

Balená voda zvyšuje obavy z vody z vodovodu

bottles-60475_960_720
Výzkum realizovaný v USA odhalil , že balená voda u lidí zvyšuje obavy z toho, že voda z kohoutku nemusí být zcela vhodná k pití a může se v ní nacházet znečištění. Marketing balených vod často používá spojení jako například „křišťálově čistá“ co v zákaznících evokuje, že taková voda je něco „víc“ než voda z vodovodu. Avšak kvalitativní parametry vody z kohoutku a balené vody jsou téměř totožné.

Žádný rozdíl v chuti

bottle-2032980_960_720

 

 
Slepé testy ukázaly , že pouze jedna třetina testovaných osob dokázala správně označit vodu z vodovodu a balenou pramenitou vodu. Výrazné rozdíly v chuti tak nebyly zaznamenány.

Balená voda zvyšuje energetickou spotřebu

oil-pump-jack-1407715_960_720
Těžba a zpracování vody určené k balení je překvapivě energeticky náročná. Až 204 milionů litrů ropy je ročně jen v USA spotřebovaných na výrobu balené vody.

Balená voda zvyšuje spotřebu vody

water-bottle-910787_960_720

 

 
Americká studie zjistila , že na výrobu jednoho litru balené vody se spotřebuje 1,39 litru vody.

Obrovský ekologický problém

garbage-2263208_960_720
Tím, že drtivá většina balené vody je zabalena v PET lahvích, zvyšuje se tím významně environmentální zátěž naší Země. Americký výzkum zjistil, že pouze každá šestá zakoupena láhev od nápojů skončí na recyklaci. Ostatních pět lahví skončí na skládce, nebo v horším případě ve volné přírodě, v moři a v oceánech.

Argumenty za balenou vodu

the-village-well-587867_960_720
Nic není černobílé a samozřejmě i balená voda má své opodstatnění. V některých případech pokud se nacházíte mimo domov nebo cestujete, je koupě balené vody jediná možnost jak se k vodě vůbec dostat. Článek pouze upozorňuje na to, že pokud máte přístup k vodě z vodovodu je nesmysl kupovat si balenou neperlivou vodu.

Dalším argumentem za balenou vodu je ten, pokud nejste připojeni k síti veřejných vodovodů a čerpáte vodu ze studny, která nemusí mít parametry vhodné k pití. Některé studny mohou být kontaminovány dusičnany nebo dokonce kovy, nejčastěji arsenem. V takovém případě je skutečně výhodnější sáhnout po balené vodě a vodu s nevyhovujícími parametry byste měli používat pouze jako užitkovou.

Pokud jste napojeni na veřejný vodovod nebo máte vyhovující rozbor vody z vaší studny, pak koupě balené vody na její běžné konzumování nemá absolutně žádné opodstatnění.
loading...

Kam dál?