Termální jezírko, kde se vykoupete uprostřed přírody zdarma a i v zimě. Nejkrásnějších místa Liptova, které byste měli rozhodně navštívit!


Slovensko je překrásná země, domov, který nám nabízí řadu nádherné přírody, historických, lidových a přírodních památek, které si polovina Slováků neváží a ta druhá ji nezná. Dnes si představíme místa Liptova, které byste měli navštívit.

Tento nádherný kus Slovenské země je územím, na které jsou skutečně hrdí. Najdete zde velké množství nejkrásnějších kulturních památek a přírodních jedinečností. Pojďte se spolu s námi podívat na některá místa, které se možná už toto léto rozhodnete navštívit.

liptov
 

 
Začneme jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Slovenska. Tato lokalita patří i do světového dědictví UNESCO a v tomto seznamu je zapsána již od vzniku Slovenska. Mluvíme o památkové rezervaci lidové architektury Vlkolínec. Vlkolínec přestavuje původní osídlení předků ve výběžku Velké Fatry. Ukazuje nám, jak se žilo v těchto horských oblastech v období středověku a patří k nejzachovalejším památkám tohoto druhu v Karpatech.

liptov-1
Zatímco přejdeme na nádhery Liptovské přírody, podíváme se ještě na jednu kulturní, nedá se říci památku, i když je součástí Liptova již 63. let, ale spíše akci. Jde o největší a nejstarší festival Slovenska. Folklorní festival Východní je událost, které zdaleka přesahuje hranice Slovenska. Každoročně se na festivalu představí více než 1400 účinkujících a rozhodně by měl tuto akci minimálně jednou za život navštívit každý.

liptov-2

 

 
Nyní už můžeme klidně přejít na nejzajímavější přírodní lokality Liptovského katastru. Samotná Liptovská kotlina je jednou z nejvýše položených kotlin Slovenska a obklopují ji nejvyšší pohoří země. Mezi ty nejnavštěvovanější rozhodně patří Západní Tatry s nejvyšším vrcholem Bystrá (2248 mnm).

liptov-3
O něco menší, ale svou krásou srovnatelné, jsou Chočské vrchy. Kromě nejvyššího Velkého Choča se zde pro nadšence turistiky nacházejí také jedny z nejkrásnějších dolin Slovenska. Jedná se o Prosieckou a Kvačianskou dolinu , které spolu tvoří jednu naučnou stezku. V prostředí těchto dolin můžete vidět Ráztocký vodopád a dva původní vodní mlýny, které patří mezi technické památky.

Viz také: Kvačianska dolina: Překrásné místo v objetí Liptova, které vám nabídne velké množství nezaměnitelných zážitků.

 

Stitched Panorama

 

 
liptov-4-2liptov-4-3
Liptov z jihu ohraničuje hradba druhého nejvyššího pohoří – Nízké Tatry. Toto pohoří je lákadlem i pro turisty z jeho opačné strany, Horehroní. Z Nízkých Tater rozhodně netřeba obejít vrchy Chopok či nedaleký Ďumbier, ale pokud hledáte místa, kde se pro velké množství lidí nebudete cítit jako v nákupním centru, vyberte si raději méně frekventované trasy.

liptov-5

 

 
Region Liptova disponuje i mnoha minerálními či termálními prameny. Proto zde můžete navštívit četné lázně, například Bešeňovú. Vyřádit se dá i v největším vodním zábavním parku v Liptovském Mikuláši. My vám však doporučujeme navštívit přírodnější lokalitu, a tou jsou Kalameny v Chočských vrších. Uměle navrtaný termální pramen s teplotou 33 ° C vám dovolí koupat se tu i v období, kdy se k jezírku budete muset prodrat přes napaden sníh.

Viz také: Kalameny: V tomto termálním jezírku na Slovensku se vykoupeš zdarma, uprostřed přírody a i v zimě.

liptov-6
Pokud se však chcete přece jen trošku zchladit, můžete navštívit jeskyně v Demänovské dolině Nízkých Tater. Demänovská jeskyně svobody patří mezi nejnavštěvovanější jeskyně Slovenska a Demänovská ledová jeskyně zas patří mezi nejstarší známé jeskyně v Evropě. Objevena byla již v roce 1299.

liptov-7-1

 

 
liptov-7
Poslední Liptovskou krásou, kterou si dnes představíme, je Liptovská Mara. Objemově největší vodní nádrž Slovenska je výborným místem, kde se můžete cítit téměř jako u moře. Kromě toho se v jejím blízkém okolí nachází archeologická lokalita Havránok, která je pozůstatkem keltské opevněné osady i s druidskou svatyní z 1. st. přnl.

liptov-8