Úvod DŮM A ZAHRADA Tento muž 20 let sbíral skleněné láhve. Sousedé pak zalapali po dechu,...

Tento muž 20 let sbíral skleněné láhve. Sousedé pak zalapali po dechu, když uviděli výsledek


Mnozí věří, že domy z lahví se může objevit pouze v sci-fi filmu. Realita je však taková, že někteří nadšenci pro skleněné láhve, je umí využít jako stavební materiál. Hlavní postavy tohoto článku už několik let žijí v domě z lahví, který si vlastnoručně postavili. O tomto nápadu přemýšleli 20 let a jak vidět, nakonec si svůj starý sen!


První dům ze skleněných lahví byl postaven v USA na počátku minulého století. Podle legendy si ho vybudoval William Peck, který byl obrovským milovníkem piva. Proto si jako stavební materiál zvolil pivní láhve. Samotný dům stál poměrně dlouho a byl zbourán až v roce 1980. Před nějakým časem dokonce i známá pivovarská firma Heineken vyrobila speciální lahve ve formě cihel!

V 80. letech se Rus Vladimír SYSA, dozvěděl o existenci těchto neobvyklých domů z německého časopisu. Od té doby měl v hlavě myšlenku, že si něco podobného vybuduje i pro sebe a svou rodinu.

Stavba začala koncem 80. let a už v té době bylo v jeho bytě uložených 4000 lahví šampaňského!

Svůj stavební materiál si sbíral několik let. Jeho zdrojem skleněných lahví byly parkoviště a kontejnery určené na sklo. Navíc slušný počet obdržel i od svých přátel. Na každou oslavu mu kupovali láhev šampaňského, protože věděli, že tyto lahve bude potřebovat. Když se o jeho plánu dozvěděli i okolní sousedé, začali mu k bráně domu přinášet kontejner se skleněnými nádobami, aby to neměl daleko.


Samozřejmě, nebyli to jen láhve. Ve svém volném čase tvrdě pracoval na svém projektu, nakreslil stovky skic a vyvinul stavební technologie. Později si nakoupil i další stavební materiály.

Jeho hlavním pomocníkem byla manželka Ludmila, která spolu se svou vnučkou myli láhve a kontrolovali, zda nejsou prasklé. Později se k němu přidala i na konstrukci domu a díky tomu se stala jeho hlavní múzou. Když se práce skončily, dům byl jejich společným dárkem na zlatou svatbu.


Díky lahvím už nemusejí v zimě smrkat nosy, protože všechny stavební materiály vytvářejí speciální vzduchový polštář, který zajišťuje teplou zimu a chladnější léto. Kromě toho, Ľudmila si neumí vynachválit lahvovou věž, kde si pěstuje rostlinky a zeleninu. V budoucnu si tam plánuje vybudovat kvalitní skleník.

Co se týče jejich neobvyklého domu, už nejednou se jim naskytla nabídka prodat ho za nemalou částku. Oni však jednohlasně tuto možnost odmítli a neumějí si představit, že by se ho museli vzdát. Kromě hlavní budovy je na pěti hektarech vybudována i sauna s bazénem. Muž si také vybudoval alej, která je jak jinak, také postavena ze skleněných lahví.


Na splnění svého snu pracovali přibližně 20 let, během nichž spotřebovaly tuny cementu a asi 8000 skleněných lahví. Výsledek je obdivuhodný a oba manželé tvrdí, že veškerá těžká práce za to stála.

Ze začátku si muži kolegové dělali z jeho práce posměšky a mysleli si, že se zabývá hloupostmi. Nyní jim však vytřel zrak a je známý téměř po celém světě!
loading...

Kam dál?