Tento legální jed ničí vaše kosti, ale mnoho z vás ho pije každý den


Každý má občas chuť na colu. Britský lékárník Niraj Naik přišel se seznamem věcí, které s vámi udělá jedna plechovka černého nápoje. Možná vás chuť na sladké přejde (alespoň na chvíli).

Po 10 minutách od vypití:
Vaše tělo se musí vyrovnat s deseti lžičkami cukru, což je 100 procent vašeho denního příjmu (sladkou tyčinku byste si už dávat neměli). Za to, že se z této sladké chuti nepozvracíte, vděčíte kyselině fosforečné, která chuť zmírní.

Po 20 minutách:
Kvůli cukru vzroste hladina inzulínu. Vaše játra pak cukr začne přeměňovat v tuk.

Po 40 minutách:
Vaše tělo vstřebá veškerý kofein obsažený v nápoji. Rozšíří se vám zorničky, zvýší se vám tep a játra odpoví vypuštěním cukru do vašeho oběhového systému. Zároveň váš mozek zabrání ospalosti.

 

 
Po 45 minutách:
Nyní přichází ta šťastná chvilka! Vaše tělo zvýší produkci dopaminu, který vás hodí do pohody. Mimochodem na stejném základě funguje heroin.

Po 60 minutách:
Kyselina fosforečná zadrží vápník, hořčík a zinek ve vaší trávicí soustavě a zrychlí váš metabolismus. Cukr a umělá sladidla také zvýší vylučování vápníku močí.

Po více než 60 minutách:
Znáte to. Jedete v hospodě jednou a pak už musíte znovu a znovu. Když si dáte kolu, tak za hodinu od požití přijdou na řadu močopudné účinky kofeinu. Takže vápník nebo hořčík, které původně směřovaly do vašich kostí, skončí v záchodové míse.

Po více než 60 minutách:
To nejlepší máte za sebou. Nyní dostanete chuť na něco sladkého. Začnete být nepříjemný nebo naopak utahaný. Také už jste Vymočil všechnu vodu, kterou Kola obsahovala. Ale ještě před tím, než se stačila smíchat s živinami, které by vaše tělo mohlo využít.

A jiné sladké limonády na tom asi nebudou o moc lepší. Autor výzkumu zároveň říká, že požíváním látek obsažených kole zvyšujete riziko cukrovky, nemocí srdce a zahráváte si s obezitou a vyšším krevním tlakem.