Tajemství množení orchidejí odhaleno! S tímto návodem budete mít z jedné orchideje klidně i celý skleník


Tajemství sázení orchideje je odhaleno. Máte doma jednu orchidej, na kterou se nemůžete vynadívat a chtěli byste takové ještě další tři? Nemusíte je kupovat předražené v květinářské. Úplně jednoduše si ji můžete zakořenit i doma.

Není to zdaleka tak těžké, jak se o tom mluví.

orchideje navod1

 

 
Orchidej je oblíbená rostlina mnoha milovníků květin a pěstitelů pokojové zeleně. Traduje se o ní, že je velmi obtížné ji prosadit a běžný člověk ji už vůbec neví rozmnožit. Jde o pouhý mýtus, protože většina orchidejí, které pěstujeme doma, nevyžadují žádnou zvýšenou pozornost. Sami se přesvědčíte, že k tomu, abyste měli doma celý skleník orchidejí, budete potřebovat pouze několik drobností a rostliny vám budou růst jako houby po dešti.

Jak orchideu zakořenit?

V případě orchidejí podporuje růst kořenů nejlepší mech. Ten koupíte za pár drobných v kterémkoliv zahrádkářství nebo si ho jděte klidně nasbírat do lesa. Namočte mech do vody. Obalte jím odříznutou stonek orchideje tak, jak vidíte na obrázku. Aby vám mech držel, můžete ho obvázat starou punčochou. Ta je dostatečně pevná, aby udržela mech na rostlině, ale přitom ho nezadusila.

orchideje navod2

 

 
Každý den stříkejte na mech vodu, aby měl stále dostatečnou vlhkost. Přibližně do 10 dnů by se měly na řízku na stonku začít objevovat kořínky. V mechu nechte kořínky dorůst ještě alespoň 3-4 dny, ale nezapomínejte jejich stále udržovat vlhké. Kořínky musí být před prosazením do plastové nádoby dlouhé alespoň 1 cm. Pak stonek odřízněte tak, aby vám od kořínků zůstala dlouhá přibližně 10-12 cm.

orchideje navod3

Kořenovou část zasaďte do řízku z plastové lahve a přisypte jí ke kořínkům mech. Nezapomínejte udržovat vlhké kořínky. O nějaký čas vaše orchidej vyžene nové kořínky a ty, které již má, jí začnou hrubnout. Když bude shluk kořenů dostatečně hustý, můžete orchidej opatrně přesadit do děravého květináče, který umístíte do klasického květináče pro orchideje.

Náš tip: Někteří pěstitelé nalijí do jedné čtvrtiny nádoby vodu a tak nemusí stříkat k mechu a ke kořínkům každý den čerstvou vodu.

Jak orchideu rozsadit?

Pokud je vaše orchidej větší a má na sobě část listů i se stonkem, na které již kvetly i květiny, můžete orchidej rozsadit a tím pádem i namnožit následujícím způsobem. Odřízněte stonek orchideje i s listy a kořínky. Seřízněte ji tak, aby byla stonek dlouhá alespoň 10-12 centimetrů.

orchideje navod4

 

 
Řízky zasaďte ve speciálním děravém květináči. Vložte ho do nádoby, která bude propouštět dostatek světla. Na dno děravého květináče dejte vrstvu písku a na něj vrstvu mechu. Nyní denně zalévejte a čekejte, kdy začne hnát další kořínky a kdy jí začnou kořínky hrubnout.

orchideje navod5

Můžete nasadit odřezek a zasypat zeminou určenou pro orchideje. Dvakrát denně orchidejím stříkejte listy a nezapomínejte denně udržovat kořínky vlhké. Zatímco se orchidej vzpamatuje z toho, že jste ji odřízli od hlavního kořene, potrvá to asi 5-7 dnů. Rostlinu během tohoto období držte v chladné místnosti, ideální je, aby se v ní teplota pohybovala kolem 5 ° C. Orchidej můžete začít hnojit přibližně po měsíci, ale velmi opatrně. Když bude orchidej schopna fungovat iv teplejším prostředí, uvidíte to sami. Zpravidla to však trvá alespoň měsíc, u některých druhů i 4 měsíce.