Strašné důsledky digitální éry: po tomto zakážete svým dětem používat tablety, mobily a počítače.


Dnes je celý svět posedlý gadgetami: smartphony, tablety a jiná digitální technika.

Spolu s nimi proniká na svět i virus digitální demence. To není vtip, ale diagnóza.

V roce 2007 si specialisté všimli, že každým rokem přibývají děti – představitelé digitální generace, které trpí poruchami pozornosti, ztrátou paměti, nízkým sebeovládáním, kognitivní poruchou a depresemi.

Vliv gadgetů na dětí

Studie prokazují, že v mozcích představitelů digitální generace byly pozorovány změny, podobné těm, které se vyskytují po traumatickém poranění mozku nebo při raném stádiu demence – demence, která se vyskytuje až ve stáří.

Je těžké uvěřit, že průměrný sedmiletý Evropan stráví při obrazovce více než jeden rok svého života (24 hodin denně) a 18-letý více než 4 roky.

Říkáte, že nyní jsou zcela jiné děti? Ano, jsou úplně jiné, ale jejich mozek je stejný jako byl před 1000 lety – 100 miliard neuronů, který je spojen s desítkami tisíc podobných druhů.

0506_does_your_child_need_a_tablet_768x432_con_main

 

 

Verizon Wireless

Mozek je třeba rozvíjet a krmit. Všechny naše myšlenky, akce, řešit složité problémy a hluboké reflexe zanechávají stopy na našem mozku. „Nic nemůže nahradit to, co dětí dostanou z vlastního, svobodného a nezávislého myšlení, když oni zkoumají fyzický svět a jsou konfrontovány s něčím novým“ , říká britská profesorka psychologie Tanya Byron.

Budete šokováni, ale od roku 1970 aktivita dětí (prostor kolem domu, kde děti mohou volně prozkoumávat svět) klesla o 90%. Svět se zmenšil na obrazovku smartphonu. Děti zapomněli, a co je horší, prostě nevede, co je to – běžet v dešti, pouštět lodičky, šplhat na stromy a popovídat se s kamarádem.

Oni sedí celé hodiny připoutáni na smartphonu. Ale vždyť je třeba rozvíjet své svaly, znát rizika, která na ně číhají ve světě a stejně komunikovat se svými přáteli.

„Je úžasné, jak rychle se formuloval zcela nový typ prostředí, kde chuť, vůně a dotek nejsou stimulovány, když větší část dne prosedíme při obrazovce a ne procházkou na čerstvém vzduchu a s někým se promluvit,“ říká Susana Grinfild. Rozhodně máme z čeho si dělat starosti.

Mozek se formuje, když jsou vnější podněty a čím je jich více, tím lépe pro mozek. Proto je velmi důležité, aby děti poznávali svět fyzicky ale ne virtuální. To je potřebné pro růst mozku, jako tomu bylo i před 1000 lety.

Dítě také potřebuje zdravý a klidný spánek . Ale dnešní děti nejsou schopny oprostit se od počítače a počítačových her. Tím si výrazně snižují délku spánku a to vede k jeho narušení. Jaký může být rozvoj, když vás bolí hlava, jste unavený a školní úkoly se nemohou dostat do hlavy ?!

8156125-900x675

 

 
Možná se ptáte, jak digitální technologie může změnit mozek dítěte? Zaprvé, počet vnějších podnětů je omezen z důvodu monotónní zábavy na internetu. Dítě nedostane potřebné zkušenosti, aby se dostatečně rozevláté mozek, který je zodpovědný za empatii, sebeovládání, rozhodování …

A to, co nepracuje, odumírá. Vždyť člověk, který přestal chodit, atrofují se nohy. Děti se nenaučili udržet v sobě informaci, raději si ji vyhledají na internetu. Mají problémy s pamětí. Netrénují ji.

Myslíte si, že děti jsou inteligentnější díky internetu? Věděli jste, že dnešní 11-leté dítě je schopno vyřešit úlohu, kterou před 30 lety dokázali vyřešit 8-9 leté děti. Vědci tvrdí, že jedním z hlavních důvodů je to, že žijí ve virtuálním světě.

„Obávám se, že digitální technologie infantilizujú mozek, podobá se to mozku malých dětí, které přitahuje bzučení a světlo, které nemohou koncentrovat vnímání a žít v přítomném okamžiku“ , říká Susana Grinfild.

Ale ještě můžete zachránit své děti. Jednoduše omezte dobu používání těchto gadgetů. Budete se divit, ale Steve Jobs, guru digitálního průmyslu, tak udělal. Jeho děti vůbec nepoužívají iPady a další gadgety jim byly zakázány během noci a víkendů.

Chris Anderson, šéfredaktor amerického časopisu „Wired“, jeden ze zakladatelů 3D robotiky, také omezil pro své děti používání gadgetů. Andersonovy pravidlo – žádné obrazovky a gadgety v ložnici! „Já, jako nikdo jiný, vidím nebezpečí nadměrného používání internetu. Sám jsem se setkal s tímto problémem, a chci, aby se mu vyhnuly moje děti. „

Synové zakladatele služby Blogger a Twitter mohou používat smartphony a tablety jen 1 hodinu denně, a ředitel Outcast Agency omezuje používání gadgetů na 30 minut denně. Jeho nejmladší děti nemají žádné gadgety.

A tady je vaše odpověď na otázku. „Co dělat?“ Postarat se o mladou generaci. Popřemýšlejte o tom, co je čeká v budoucnu za takových 20-30 let pokud nyní stráví půl dne před obrazovkami svých špičkových gadgetů.

Pokud vaši přátelé mají děti, řekněte jim o digitální demenci.