Stále vám tvrdí zubař nebo kamarádi, ať si odstraníte zuby moudrosti? Pak byste měli vědět, že v určitém věku už je to velice nebezpečné!


Mnohým z nás je stále říkáno, že zuby moudrosti, alias poslední stoličky je potřeba vytrhnout, že s nimi můžeme mít problémy a nemáme je k ničemu. I podle zubařů jsou to jen zbytečné zuby, které jen nepohodlně křiví úsměv a přinesou starosti s přibývajícím věkem.

Ve valné většině případů pevně věříme našim zubním lékařům, aby mohli dělat tu nejlepší práci, a často tak ani nezpochybňujeme jejich metody. Dnes bychom však s Vámi rádi sdíleli výzkum týkající se zubů moudrosti, abyste se mohli sami dle svého nejlepšího úsudku rozhodnout o jejich osudu.

Co jsou zuby moudrosti?


 


Zuby moudrosti, nazývané také třetí molars, jsou nejzazší zuby. Obvykle vyrůstají až v pozdních (dospívajících) letech. Podle zprávy zveřejněné v časopise American Journal of Public Health je více než 67 % preventivních odstranění zubů moudrosti naprosto zbytečné. Z 10 milionů extrakcí zubů moudrosti každý rok se ukázalo, že jen ve 20 případech šlo o nutný zákrok. Je dobré tedy pochopit, že staré povídačky o zubech moudrosti, jež způsobují všechny druhy nemocí, zkrátka nejsou pravdivé.

Proč potřebujete své zuby moudrosti?

Zuby moudrosti mají svou funkci v těle, jinak by tam samozřejmě ani nebyly. Jsou důležité pro žvýkací proces!

  • Pouze asi 12% (skutečně) zasažených zubů moudrosti souvisí se stavy, jako jsou cysty a poškození sousedních zubů. Infekce, léčba antibiotiky a ústní oplachování se vyskytují v méně než 10 % případů všech zubů moudrosti.
  • Většina lidí se domnívá, že jejich zuby moudrosti budou narušovat ostatní zuby, čímž dojde k jejich zkřivení. Avšak pravda je taková, že zuby moudrosti nemají dostatečnou sílu k přesunu jiných zubů.

Naše zuby jsou životně důležité, živé orgány, uvnitř těla a spojené s tělem jako celek. Zuby moudrosti jsou spojeny (podle akupunkturních meridiánů) s tenkým střevem a přední částí hypofýzy. Ve skutečnosti je 46 % motorických a senzorických nervů v mozkové kůře propojeno s Vašimi ústy a tváří. Takže kdykoli je odstraněn nějaký ten zub, naruší a rozbije akupunkturní meridián, který protéká oblastí tohoto zubu. Systém meridiánů, známý v tradiční čínské medicíně více než 5000 let, ukazuje životně důležitý vztah mezi zuby a klouby, páteřními segmenty, obratli, orgány a endokrinními žlázami.

O TOM PROČ ODSTRANĚNÍ MŮŽE BÝT VELICE NEBEZPEČNÉ NAJDETE NA DALŠÍ STRÁNCE ➔1
2