Správná matrace do postele, aby Vás neboleli záda


Vstáváte ráno s námahou a cítíte se rozlámaně? Možná za to může postel s mnoho let starou matrací. Dobrá matrace je základem kvalitního a pohodlného spánku pro všechny z nás. Pokud se tedy chystáte pořídit si novou, přinášíme Vám v tomto článku několik užitečných tipů a rad. Výběr matrace totiž ovlivňuje opravdu mnoho faktorů.

Podklad

Jako první se zaměříme na podklad, na které samotná matrace leží. Lamelový rošt je nejvýhodnější, který napomáhá odvětrávání postele. Na tento rošt lze umístit jakýkoliv typ matrace (pružinový, pěnový i latexový). Na rošt motorový nebo polohovací je nejvhodnější umístit matrace latexové nebo pěnové, které se dokonale přizpůsobí všem změnám polohy roštu. Na laťkový rošt nebo na pevný podklad (pevnou desku) se nejlépe hodí matrace pružinové, které zajistí dobrou cirkulaci vzduchu v matraci.

Váha

Při výběru matrace musíte myslet i na svou váhu. Levné matrace jsou vyráběné z méně kvalitního materiálu a jsou tedy určené osobám, které váží maximálně 70 – 90 kg. Vážíte-li více než 100 kg, měli byste si zjistit maximální možné zatížení matrace. Osoby vážící 120-160 kg by měli zakoupit opravdu mnohem kvalitnější matrace. Kvalitní matrace za příznivé ceny lze pořídit dnes už bez potíží.

Tvrdost matrace

Obecně se doporučuje ortopedická matrace (tedy středně tvrdá matrace) s více zónami tvrdosti. Tyto zóny donutí matraci, aby se přizpůsobila všem křivkám Vašeho těla. Čím více tedy matrace zón obsahuje, tím lépe pro Vás a Vaše tělo. Mezi nejdůležitější zóny patří změkčení v oblasti pánve, kolen a ramen. Matrace by měla být vyztužená v bederní oblasti.

Cena matrace

Cena matrace samozřejmě záleží na její kvalitě. Nejlevnější se pohybují okolo 1000 Kč, nepřinášejí ale tělu takový komfort jaký potřebujeme a nevydrží moc dlouho. Kvalitnější matrace pořídíte za 5000 Kč a více. Ty jsou vyrobeny z kvalitních materiálů (např. ze studené pěny, latexu, Celtexu či taštičkové matrace).

Potah matrace

Potah na matrace se někdy dá a někdy nedá snímat. Výhoda snímatelného potahu je v tom, že se dá snadno prát, čímž je hygieničtější.

Životnost matrace

Matrace do postele mívají životnost cca 10 let. Poté už jsou nehygienické a je potřeba je vyměnit za nové.