Sousedka s nejkrásnějšími muškáty v okolí prozradila svůj trik: Stačí kapka této tekutiny a budou doslova obsypané květy!


Nejoblíbenější balkonový květ je bezpochyby muškát. Své krásné květy vystavuje okolí poměrně dlouhou dobu, a i proto ho ve velkém kupují a sázejí všechny milovnice kouzelných květinových zákoutí. Ne každému muškátu se však daří a vypadá tak, jak ty na obrázcích. Chcete-li mít opravdu husté a bohaté muškáty, postačí vám k tomu jen kapka té správné ingredience.

muskaty1

 

 
Zdravých muškátů obsypané barevnými květy docílíte, když do hnojiva přidáte jód. Jód je znám především svými účinky na správné fungování štítné žlázy a v současnosti je v medicíně využíván stále častěji. Jód však reaguje i s rostlinami. Po jeho přidání kvetou jakoby nebraly konce. Jód se v malých množstvích nachází i v hnojivech, které se používají na muškáty i některé jiné balkonové druhy rostlin. Má fungicidní účinky, tedy působí proti stresorům, které snižují vitalitu vaší rostliny a odčerpávají její energii, kterou potřebuje pro správný růst listů a květů. Jod přispívá k trvalému kvetení a tak by se nemělo stát, že vaše muškáty zůstanou na nějaký čas pouze s listy. Celkově působí mimořádně dobře na odolnost rostliny, proto muškáty snesou i více horka či po sezoně o něco větší zimu.

muskaty2

 

 
Připravte si hnojivo

Chcete-li mít jistotu, že hnojení muškátů bude mít ten správný efekt, připravte si vlastní přípravek. Domácí hnojivo z jódu je velmi jednoduché. V 1 litru vody (může být i dešťová) rozmíchejte 1 kapku čistého jódu. Používejte na hnojení, ale nepřekročte přípustné množství. Nepolévejte jím přímo květiny, ale lijte ho více k vnitřním stěnám květináče. Maximální dávka při každodenní zálivce je 50ml na rostlinu. Pokud ji překročíte, může se stát, že muškátem spálíte kořeny. Ideální je zalévat jodovým hnojivem jednou měsíčně.

muskaty4

 

 
Užitečné tipy pro správné pěstování muškátů

U muškátů se často stává, že začnou žloutnout okraje listů. Nebojte se, že vám rostlina odejde, prostě ji polijte. Žloutnoucí okraje znamenají nedostatek vláhy a vody obecně. Zalévejte proto muškáty častěji a v letních měsících jim ráno, zatímco ještě na ně nepálí slunce, pokropte lístky rozprašovačem s vodou.

Pokud žloutnou a opadávají celé muškátové listy, je to znak toho, že jste rostlinu přelili.

muskaty5

 

 

Když definitivně zmizí mrazy, udržujte muškáty venku. Je jedno jestli bude únor nebo duben. Při rozhodování, zda muškáty vyložíte ven, je hlavním faktorem mráz. Stejně muškáty neschovávejte, dokud nepřijdou první podzimní mrazy. Každá pěstitelku ví, že muškáty po přezimování ve vnitřních prostorách zůstanou trochu nehezké. Netřeba se bát a o muškáty se přesto starat. Pravidelná zálivka a odstraňování suchých lístků jim pomůže dostat ten správný vzhled. Muškáty na zimu, nebo před příchodem jara nezapomeňte ostříhat. Nebojte se stříhání, muškát to potřebuje, aby mohl být na jaře opět hezčí. Důkladně ostříhejte dlouhé pahýly a nebojte se jít úplně nakrátko. Muškáty vyženou nové mladé lístečky a budou hustší.

muskaty6

Rostliny v létě nemají rády přímé slunce, proto pozor na to, kam je vyložíte. Pokud i přes hnojení a správnému zalévání listy opadávají, přemístěte muškáty na slunečnější místo. Pokud mají muškáty slunce naopak přebytek, zareagují na něj načervenalými fleky na lístcích.

muskaty7

Kdy plánujete vyložit své muškáty a jak se jim podařilo přezimovat? Dejte nám vědět v komentářích.