Úvod ZE ŽIVOTA Příběhy Smáli se jí, když jim řekla, že bydlí v opuštěném bunkru. Když...

Smáli se jí, když jim řekla, že bydlí v opuštěném bunkru. Když však uviděli, jak si ho předělala, zůstali v němém úžasu


Během 2. světové války byly po celé Evropě postaveny stovky protiatomových krytů a bunkrů. Ty sloužily všem obyvatelům, když hrozilo bombardování. Tyto kryty byly vysoce efektivní, protože byly postaveny obvykle ve svazích a při jejich výstavbě se nešetřilo ani betonem, ani ocelí. Díky ním se zachránili životy tisíce civilistů.

Asi v roce 1942 byl postaven i tento bunkr ve Velké Británii. Měl sloužit jako útočiště pro lidi v případě válečného konfliktu a jako ochrana při bombardování. Poté, co skončila 2. světová válka, bunkr začal ztrácet svůj význam a jeho stav se začal výrazně zhoršovat a upadat.

bunkr1

 

 
Bunkr by pravděpodobně zanikl, kdyby nebylo ženy jménem Elizabeth Struttonová, která se rozhodla bunkru vdechnout nový život. Bunkr a přilehlý pozemek ji stál přibližně 176 tisíc eur.

bunkr2

 

 

 
I když někomu připadala tato investice jako nelogická, a to zejména v době hospodářské krize, Elizabeth své rozhodnutí nelituje a při pohledu na přestavěn bunkr rozumíme proč.

bunkr3

 

 
Vnitřek bunkru prošlo neuvěřitelnou proměnou. Z provizorních místností určených na úkryt lidí vytvořila Elizabeth krásný byt. Na obrázku vidíte, jak to vypadalo dovnitř před rekonstrukcí.

bunkr4

 

 
Dispozice se nezměnily, přece bourat metrové zdi zpevněné ocelí je docela problém, ale ostatní části bunkru, jako například ventilační systém, rozvody a izolace byly kompletně vyměněny a zmodernizované.

bunkr5
Aby bylo v bunkru i běžné světlo, bylo navrženo originální řešení. Namísto technických trubek z původního bunkru osadili takové sluneční trouby, které přivádějí dovnitř denní světlo.

bunkr6

 

 
Při pohledu na tyto fotografie interiéru by asi nikdo netipoval, že se nachází v protibombovom krytu.

bunkr7
Elizabeth má nyní k dispozici tři ložnice, obývací pokoj, dvě koupelny a prostornou kuchyň.

bunkr8

 

 
Bylo třeba udělat mnoho kompromisů při předělávání bunkru, ale výsledek stojí za to. Elizabeth říká, že žije na nejlepším místě na světě.

bunkr9

 

 
Elizabeth často navštěvují i ​​veteráni a váleční nadšenci, kteří jsou také uchváceni tím, jak dokázala starý protibombový bunkr přetvořit do takové současné podoby.

bunkr10

 

 
Stačilo jen trochu nadšení a kreativity a s běžným rozpočtem byl tento starý bunkr promění na útulný domov.

bunkr11
Tento domov má však oproti jiným jednu výhodu. Nedejbože v případě válečného ohrožení si Elizabeth asi nedokáže zvolit bezpečnější místo, kde by mohla být, protože její domov dokáže odolat i přímému bombovému útoku. A to je už něco.
loading...

Kam dál?