Skoro každý má na svém notebooku takovýhle zvláštní otvor, víte však k čemu slouží?


Ochrana dat je v současné době asi jedna z nejpodstatnějších oblastí, kterou se zabývají mnozí technologičtí giganti. Většinou jde o ochranu digitální, což znamená zejména tvorbu antivirových softwarů, ale i různé šifrování a zabezpečení obsahu. Takové zabezpečení jsou samozřejmě namístě a každému, komu jeho data nejsou lhostejné, jejich vřele doporučujeme. Při tom však nelze zapomínat i na samotné fyzické zabezpečení počítače před krádeží, kdy kromě dat přijdeme io samotný přístroj. Naštěstí existuje zabezpečení, které je skutečně jednoduché a vyžaduje si investici v hodnotě několika eur a váš drahocenný notebook tak bude v bezpečí.


Téměř každý notebook je vybaven malým otvorem ve tvaru zámky. Možná někteří z vás nevíte, ale tento otvor slouží k uchycení bezpečnostního zámku, podobně jako když si například na veřejnosti připnete kolo o plot nebo stojan.

Zámky se pohybují v různých cenových hladinách. I když u některých velmi levných variantách si nejsme jisti kvalitou zpracování a odolnosti, při investici v hodnotě přibližně 20 eur dostanete plnohodnotný zámek, který zásadně zvýší zabezpečení vašeho notebooku.

Je jen na vás, zda zvolíte zámek na klíč nebo dle nás pohodlnější variantu v podobě zabezpečení číselným kódem.

Instalaci takového kabelu zvládne úplně každý, je jednoduchá a nenáročná. Jako každá ochrana, ani tato není stoprocentní, ale na druhé straně, případnému zloději dokáže pěkně ztížit krádež. Zabezpečovací lanka jsou vyrobeny z vysokopevostnej oceli a jsou provázané spolu pro vytvoření ještě větší odolnosti. K přestřižení takového zajištění by zloděj potřeboval velmi velké kleště, s nimiž by budil v okolí poměrně vysokou pozornost.

Pokud pracujete v prostředí, kde se nachází velké množství neznámých lidí, případně jste ve škole, nebo třeba na letišti a potřebujete od vašeho notebooku na nějaký čas odejít, tak takový zabezpečovací zámek je určen právě pro vás. Samozřejmě zámkem nemusíte zamknout jen notebook, stejné otvory na zamknutí zařízení se nacházejí i na mnoha projektorech či herních konzolích.

Podle nás se investice do takového zabezpečení rozhodně vyplatí, protože příležitostnému zloději tím prakticky znemožníte, aby se dostal k vašemu drahocenná zařízení.