Škoda, že jsem toto nevěděla již dříve a moje tenisky by neskončily v koši…


Jsou vaše staré běžecké boty nebo tenisky vhodné akorát tak do koše? Neunáhlete se, protože vám ukážeme, jak z nich vyrobit něco zajímavého a znovu použitelného.

Takto se můžete zbavit ošklivých děr, otrhané látky nebo skvrn …

Termozáplata (nažehlovací papír)

Opotřebované tenisky s dírou si opravíte pomocí záplatky.

boty oprava1

 

 
Před opravou si tenisky nejdříve vyperte a nechte vysušit.

boty oprava2

Před připevněním termozáplaty, si na roztržené místo přišijte kousek větrovkovina. Mělo by to být uděláno z vnější strany, aby během chůze nevznikalo žádné nepohodlí.

boty oprava3

 

 
Zapněte si žehličku a vypněte funkci páry.

boty oprava4

Rozstřihněte si termozáplatu na polovinu. Vezměte si ochrannou fólii a přiložte tkaninu k obuvi.

boty oprava5

 

 
Termozáplatu žehlete, dokud nezmizí naskládaných látka. Pokud jsou některé kousky látky nadbytečné, odstřihněte je nůžkami na manikúru.

boty oprava6

Jak si vybělit podrážky

Bílá barva padne do hledáčku špíny jakmile první. Vraťte jí bělost s pomocí kyseliny citrónové: rozetřete prášek po celém povrchu podrážky, nechte chvíli působit a poté ji důkladně smyjte. Pokud nemáte po ruce kyselinu citrónovou, pomůže vám i obyčejná jedlá soda.

Jeden z nejoblíbenějších způsobů je použití staré kartáčky na zuby a bělící zubní pasty – zbavíte se i odolných skvrn! Dokonce s běžnou gumou na tužek se dokážete zbavit nečistot na podrážce!

boty oprava7

 

 

Jak prát běžecké boty?

Mohou se tenisky prát v pračce? Samozřejmě, že ano, ale je třeba dodržovat několik pravidel.

Pokud mají vaše tenisky reflexní pásky, neměli byste je prát v pračce, protože existuje možnost, že se vám tyto reflexní prvky odlepí. Před praním z tenisek vyberte šňůrky a výstelku, aby se vám lépe vyprali.

Před vložením do pračky je dejte do kapsy na praní. Zvolte jemný cyklus a teplota praní by neměla být vyšší než 30 stupňů. Doporučujeme vypnout odstřeďování – může dojít k poškození pračky a to i v případě, že se teniskám nestane nic.

boty oprava8

 

 
Nikdy nesušte tenisky v pračce, protože to může vést k deformaci tvaru. Před tím, než je necháte přirozeně vyschnout, vystelte je bílým papírem. V žádném případě ne novinami – mohlo by dojít k zabarvení tenisek. Můžete použít například i papír na pečení.

boty oprava9

Pokud vás trápí zapáchající boty, vyzkoušejte jedlou sodu. Do plastového sáčku si nasypte sodu a otevřený jej nechte v botě během celé noci. Soda absorbuje vlhkost a pachy, jako mávnutím kouzelného proutku!

boty oprava10

 

 
Tipy na šněrování!

boty oprava11

boty oprava 11,1

 

 
boty oprava 11,2

boty oprava 11,3

 

 
boty oprava 11,4

Někdy prostě stačí vyměnit si tkaničky v botách a dostanou nový šmrnc. Živější barvy dodají nový život i teniskám staršího data výroby.

boty oprava12

Napište nám v komentářích, jaké triky při obnově obuvy používáte vy!