Úvod RADY A TIPY Sezóna klíšťat je už tady. Ochraňte sebe, děti i vašich domácích mazlíčků...

Sezóna klíšťat je už tady. Ochraňte sebe, děti i vašich domácích mazlíčků přírodními recepty, které zaručeně fungují a nestojí skoro nic


Slunečné počasí je už tady a většina z nás se už nemůže dočkat a těší se na výlety v přírodě a čas strávený venku. Nejsou to ale jen lidé, kteří se nemohou dočkat. Kleště už na nás nedočkavě čekají v trávě. V poslední době se dokonce objevilo několik varování, abychom byli více obezřetní před tímto záškodníků.

Nemusíte hned ale utíkat do lékárny a kupovat všelijaké léky a repelenty. Vyzkoušejte recepty našít prababiček, které fungují a jsou povětšinou případů použitelné i na ochranu našich domácích zvířátek.

Repelent z rozmarýnu

domacirepelentklistata1

Nejen že příjemně voní, ale také zaručeně funguje a je téměř zdarma. Litr vody přiveďte do varu a vysypte do ní jedno balení rozmarýnu, které běžně koupíte v obchodě. Nechte pořádně vyluhovat – klidně počkejte, až odvar vychladne. Rozmarýn sceďte a přidejte jednu lžíci vinného octa. Repelent přelijte do rozprašovače a uchovávejte v chladničce. Můžete ho používat na kůži i na oblečení a také funguje i při ochraně zvířat.

Mentol ani levandule klíšťatům nevoní

Vůně, které vám obvykle příjemně voní, kleště snášejí těžší. Obzvláště protivná jim je vůně mentolu, růžový olej nebo levandule. Trošku rostlinného oleje smíchejte s přibližně 25 kapkami eukalyptového, růžového nebo levandulového oleje a v poměru 1: 1 smíchejte s vodou. Přelijte do rozprašovače a používejte jako klasický repelent. I tento přípravek je vhodný na srst domácích zvířat.

Obdobným variantou je také potřít si eukalyptovým nebo Tea Tree olejem zápěstí a místo za ušima, pod koleny a v loketních jamkách a na konících. Pejskem můžete kápnout olej na obojek.

Odvar z vlaštovičníku

Přestože se vlaštovičník většinou spojuje s odstraňováním bradavic, perfektně funguje i proti klíšťatům. Jeden celý vlaštovičník nastříhejte nebo nakrájejte na malé kousky a vhoďte do láhve na zavařování. Zalijte jedlým olejem, láhev uzavřete a postavte na okno a na slunci nechte 8-10dní louhovat. Pak vlaštovičník sceďte a olej přelijte do lahviček. Před výletem do přírody potřete olejem ruce, nohy a krk.

Octová ochrana

Ocet obvykle odpudí i nejednoho člověka, když si ale octový repelent namícháte správně, nepříjemný zápach vy cítit nebudete, ale klíště si k vám ani nepáchne. Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru 1: 2 a nakonec přidejte pár kapek vašeho oblíbeného aromatického oleje. Aplikujte prostřednictvím rozprašovače.

Síla citrusů

Že se citron hodí jen do čaje? Omyl! Citrusy úžasně fungují proti parazitům. Oloupané pomeranče, limetky, citrony nebo grepy vhoďte do vroucí vody a vařte asi hodinu. Pak citrusy scedíte a hotovo.

Vitamin B je jistota

Tento typ ochrany sice nefunguje tak rychle, jak repelenty, ale z dlouhodobého hlediska je to optimální řešení. Pravidelné užívání vitamínu B kleště zaručeně zaplaší. Přírodním zdrojem tohoto vitamínu jsou sušené pivovarské kvasnice, které v lékárně koupíte běžně – Pangamin. Je to vhodné i pro zvířátka.

V neposlední řadě zabírá také česnek. Nemějte strach, nemusíte se s ním potírat. Stačí si ho dát ráno na topinku.
Snad se vám některý z pradávných ale účinných a přírodních receptů zalíbil a plánujete ho vyzkoušet. Já si určitě zítra koupím rozmarýn nebo Tea Tree olej …

 
loading...

Kam dál?