Rostlinkám v mé zahradě se moc nedařilo. Pak jsem jim dopřála tento geniální zlepšovák a od té doby rostou jako houby po dešti


S vykukující sluncem přichází i čas vysazování semínek a rostlinek do našich zahrad. No semínka a sazenice si z nás umí často i trochu vystřelit a tak bývá jen otázkou času, jestli z nich něco bude, nebo zůstanou spokojeně sedět v přítmí matky Země. Pokud i vy toužíte po bohaté a kvalitní úrodě, čtěte dál.

Green sprout on white background (isolated).

 

 
Počasí umí naši zahradu i úrodu někdy pořádně potrápit. Zařídit, aby byla každá rostlinka v bezpečí před bouřemi a kroupami či před pálícím sluncem, je někdy opravdu náročné. My však víme vynikající trik, který zajistí alespoň to, aby rostlinky během slunečních a horkých dnů netrpěly nedostatkem vláhy.

Minimální spotřeba vody jen díky malému zlepšováku z plastových lahví. Vaše zahrada bude svěží a zelená po celý rok. Postačí vám k tomu jedna velká 5 litrová plastová láhev a jedna menší, 1,5 litrová plastová láhev.

Postup výroby:

Z obou lahví odřízněte dno. Z menší si nechte spodek a z větší naopak vrchní část i s víkem.

Vyhlubte malou jámu, do které vložíte nádobu ze dna menší lahve. Nádoba by měla být přibližně tak velká jako běžný pohár na pití.

Naplňte ho vodou a jámu zahrabte tak, aby z nádoby vyčnívaly přibližně 2 cm.

Celé to zakryjte přířezem z větší láhve a solární zavlažovací systém je na světě!

zavlazovani2

 

 
Celý jednoduchý systém umístěte do blízkosti rostlinek, které by měly mít pravidelný dostatek vláhy. Vlivem slunečních paprsků bude voda kondenzovat, zachytí se na stěnách nádoby a po kapkách se vrátí zpět do půdy. Vláha se dostane k rostlinkám, především k jejich kořenům a tím je přirozeně zavlaží tak, aby nebyly nadměrně promočené, ale zároveň jim voda nikdy nechyběla.

zavlazovani3

 

 
Pokud máte rostlinky, které potřebují vláhy víc, prostě v jejich blízkosti zakopejte ne jeden, dva nebo tři jednoduché zavlažovací systémy. Zkušení zahrádkáři, kteří tento systém používají, radí, abyste jak lahve, tak rostlinu, která má být zavlažovaná, ohradili slámou, případně suchým listím. Ty zaručí, že vlhkost se bude v celém systému lépe koncentrovat.

Vodu dolévejte tak, že víčko z větší láhve jednoduše odšroubujete a nalijete vodu do nádoby, kterou zakrývá.

zavlazovani4

 

 
Systém je vynikající především při semínkách, z nichž má vyrůst nová rostlina a potřebují dostatečný a zejména pravidelný příjem vody, aby se lépe zakořenily. Vlivem pravidelné vlhkosti půdy budou vaše nové rostliny zdravé a silné. Pokud mají hnát plody, můžete očekávat i pěkné přírůstky v podobě ovoce a zeleniny do vaší ledničky či komory.

zavlazovani5

Video návod na výrobu zařízení si prohlédněte zde.

Vyzkoušíte tuto malou vychytávku? Dejte nám vědět v komentářích.