Úvod ZDRAVÍ Rady Roste vám to přímo před domem, ale možná ani netušíte, jak dobře...

Roste vám to přímo před domem, ale možná ani netušíte, jak dobře se dá tato rostlina využít!


Tato rostlina je podobná pampelišce nebo bodláku. I proto si ji někteří lidé s těmito rostlinami pletou. Na rozdíl od zmiňovaných rostlin se locika jedovatá v minulosti používala třeba jako lék proti bolesti.

Nebojte, locika jedovatá vůbec jedovatá není. V 19. století se používala namísto opia. Odtud její lidový název „opium chudých“

locika1

 

 

Využívala se cela rostlina, nať, listy a hlavně to nejdůležitější. Sušený latex. Ten získáme odseknutím horní části rostliny, ze které vyteče mléko. To se nechá uschnout na slunci. Pak si přidáte 1/3 čajové lžičky této vysušené látky do limonády nebo vody. Látky obsažené v sušině (lactupicrin, lactucín a lactucoporín) můžeme přirovnat k ibuprofenu.

Vysušit se můžou samozřejmě listy i květy. Ty pak můžete vykouřit nebo si z nich udělat třeba čaj. Stačit by mělo 0,25 gramů sušené bylinky. Ovšem rizika jsou stejná jako u kouření cigaret.

Rostlina má podobné účinky jako opium. Člověka dokáže:

zklidnit
pomáhá při poruše spánku
zklidní záchvaty kašle
léčí astma
pomáhá při migrénách a silných bolestech hlavy
působí i jako přírodní afrodiziakum
Navíc ji nedoprovází nežádoucí vedlejší účinky jako u klasického opia, jako je zácpa, ztráta chuti či závislost. Může se však objevit rozšíření zorniček, pocení a závratě, ale ty se objevují, když do těla dostanete velké množství lociky.