Roste vám to přímo před domem, ale možná ani netušíte, jak dobře se dá tato rostlina využít!


Tato rostlina je podobná pampelišce nebo bodláku. I proto si ji někteří lidé s těmito rostlinami pletou. Na rozdíl od zmiňovaných rostlin se locika jedovatá v minulosti používala třeba jako lék proti bolesti.

Nebojte, locika jedovatá vůbec jedovatá není. V 19. století se používala namísto opia. Odtud její lidový název „opium chudých“

locika1

 

 

Využívala se cela rostlina, nať, listy a hlavně to nejdůležitější. Sušený latex. Ten získáme odseknutím horní části rostliny, ze které vyteče mléko. To se nechá uschnout na slunci. Pak si přidáte 1/3 čajové lžičky této vysušené látky do limonády nebo vody. Látky obsažené v sušině (lactupicrin, lactucín a lactucoporín) můžeme přirovnat k ibuprofenu.

Vysušit se můžou samozřejmě listy i květy. Ty pak můžete vykouřit nebo si z nich udělat třeba čaj. Stačit by mělo 0,25 gramů sušené bylinky. Ovšem rizika jsou stejná jako u kouření cigaret.

Rostlina má podobné účinky jako opium. Člověka dokáže:

zklidnit
pomáhá při poruše spánku
zklidní záchvaty kašle
léčí astma
pomáhá při migrénách a silných bolestech hlavy
působí i jako přírodní afrodiziakum
Navíc ji nedoprovází nežádoucí vedlejší účinky jako u klasického opia, jako je zácpa, ztráta chuti či závislost. Může se však objevit rozšíření zorniček, pocení a závratě, ale ty se objevují, když do těla dostanete velké množství lociky.