Profukuje vám studený vítr do bytu? Pokud máte doma plastová okna, pak tento článek neignorujte


Průvan – problém, kterému čelí téměř každý obyvatel bytu nebo domu. Nejčastěji vzniká s nástupem chladnějšího počasí. Důležité je, aby se v našich příbytcích udržela teplota vyšší, než je 18 stupňů a to zejména v případě, že se v něm nacházejí i malé děti.

Dvě věci o plastových oknech, které vám zapomněli říct!

1)
Všechny pohyblivé části kování, potřebují pravidelné mazání. Okna promažeme vždy alespoň jednou za rok. Ideální je použít technickou vazelínu.

2)
A teď to nejdůležitější – při změně ročních období je třeba změnit nastavení okna na letní a nebo zimní režim. Režim okna lze změnit buď ručně nebo pomocí imbusového klíče.

okna1

 

 
A proč je třeba měnit nastavení okna při změně ročních období? Protože společně se změnou režimu se mění i přítlak okna a okna se tak přizpůsobují danému ročnímu období.

okna2

Zároveň se okna při ignorování této funkce rychleji opotřebovávají a snižuje se tak jejich životnost. Na obrázku vidíte rozdíl mezi letním a zimním režimem. Továrním nastavením oken bývá letní režim.

Pokud jste to udělali správně, ale průvan i přesto nezmizel, znamená to, že je třeba vyměnit těsnění oken, které je pravděpodobně poškozené nebo vadné. K tomu je třeba odstranit staré těsnění a okraje opatrně vyčistit pomocí čisticího prostředku na okna nebo jiným čističem obsahující alkohol.

 

 
Výměna těsnění na plastových oknech

Když jsou okna suché, můžete začít s lepením nového těsnění. Nejlépe uděláte, když začnete v horní části okna přilepování těsnění až do úplného konce drážky. Na konci postupu je třeba zkontrolovat, aby bylo těsnění pevně přitisknuté v drážce okna.

okna3

V tomto videu detailnější uvidíte, jak postupovat při výměně těsnění na plastových oknech.

Věříme že od teď budou vaše domácnosti teple, útulné a pohodlné! Nezapomeňte tento článek sdílet i s vašimi přáteli. Určitě vám poděkují.