Proč jsem přestala pomáhat lidem a vy byste to měli udělat také?!


Máma mě učila, že nemám nikdy dávat nevyžádanou radu a nikdy nepomáhat člověku, dokud mě o to nepožádá sám. Vždycky jsem si myslela, že byla prostě k lidem chladná, ale když jsem dospěla, uvědomila jsem si, že měla pravdu. Moje máma je jedna z nejmilejších lidí jaké znám.

Společnost vždy zdůrazňuje pomáhat lidem. Já jsem to dělala stejně.
Říká se, že bychom měli pomáhat bezpodmínečně a zejména tehdy, když se to nejméně očekává. Nic z toho není samozřejmě nesprávné. Náhodná a nečekaná pomoc může změnit lidský život v různých směrech. Nicméně všechny mince mají dvě strany. Je nezbytné nezapomínat na druhou polovinu toho, co to může způsobit.

Ne všechno je špatné. Stejně jako ne všechno je dobré. Vždy je ve špatném něco dobré a v dobrém něco špatné.To je život.

pomoc1
 

 
Pomáhat lidem není nejhorší idea, ale není ani ta nejlepší. Zde jsou důvody proč jsem přestala pomáhat lidem a vy byste to měli udělat také:

„Když vyrosteš přijdeš na to, že máš dvě ruce. Jednu na pomoc sobě a druhou na pomoc jiným. „~ Sam Levenson

Pracuji jako business poradce a mám firmu. V minulosti mě mnoho lidí zvali na kávu jen proto, aby se dozvěděli nějaké informace a rady z této oblasti. Pokud někdo má několik milionů eur na účtu a nechce zaplatit ani za kávu, na kterou mě pozval, je to opravdu nepřípustné. Samozřejmě nemusím říkat, že poradenství chtěl zcela zdarma.

Někteří lidé nechápou, že mám rodinu, kterou je třeba živit, účty, které je třeba platit a setkání, které prostě musím stihnout. Neuvědomují si, že čas, který s nimi strávím na kávě musím dohnat. Budu nahoru do druhé rána pracovat. Pokud si neuvědomují, že můj čas má nějakou hodnotu, pak nemám pro ně ani chvilku!

Pokud se o vás lidé nezajímají, neměli byste jim pomáhat. Nezaslouží si to!

Pokud si někdo v minulosti nezasloužil mou radu nebo mě jen využil, dnes mu už nepomáhám. Nevyplatí se to.

Pravidlo 1: Nikdy nedělejte nic zdarma!

Pravidlo 2: Nezapomeňte na pravidlo 1!

 

 

Příště, pokud vás někdo požádá být na jeho konferenci zdarma, odmítněte. Vše něco stojí a tak jistě i váš čas. Pokud vás nedokáží zaplatit, zkuste jim navrhnout, aby vám poskytli lístky na nějaké kulturní akci nebo možnost prezentovat na konferenci vlastní business. Já to dělám takto. Až to ukáže, zda si vás opravdu váží a jestli vám za to stojí, abyste tam šli.

Lidé budou vždy zkoušet jakou máte hranici a co všechno jim dovolíte.
Nemusíte pomáhat každému. Zkuste pomoci pouze lidem, kteří si to zaslouží.

Pamatujte, že první osoba které je třeba pomoci jste VY sami.
Pokud vás pomáhání dělá nešťastným, nedělejte to. Je to jednoduché.

Někdy musíte být sobečtí a položit své potřeby nad potřeby jiných.

„Pomoc! Moje uši vypadají hrozně! “

„Možná by si je měl přestat žvýkat.“

„Kdo se tě co ptal ?!“

 

 

Nepomáhejte lidem, kteří vaši pomoc nevědí ocenit.

Moje největší slabost je to, že miluju pomáhat. Pomáhám lidem bez ohledu na to, zda moji pomoc chtějí nebo ne. No nikdy nevím, jestli toho druhého mou pomocí nezraním.

Jeden z mých klientů potřeboval vyřešit závažný problém, protože se jeho firma dostávala do vysokých dluhů. Můj tým proseděl hodiny řešením a zkoumáním tohoto problému a nakonec jsme klientovi navrhli nejlepší řešení, protože jsme chtěli, aby byl spokojený a aby se jeho firmě dařilo lépe než dosud. Klientovi jsme však řekli právě to, co nechtěl slyšet. Podle nás měl změnit celou strategii a směřování svých obchodů v zahraničí. Nakonec jsme ztratili kontrakt jen proto, že jsme chtěli pomoci a místo toho jsme ztratili čas jen proto, že nepřijal naši profesionální řady.

Nejsnazší cesta změnit vašich přátel na nepřátele je dát jim radu, kterou nechtějí slyšet.

 

 

Pokud někomu nabízím mou radu, chci mu opravdu pomoci, ale většina lidí není ochotno ji přijmout. Je to normální. Vždy potrvá pokud něco chcete změnit.

Nikdy byste neměli nabízet svou pomoc pokud na ni není člověk připraven nebo o pár dnů přijde za vámi a obviní vás, že to takto nefunguje.

Přestala jsem pomáhat lidem, kteří mou pomoc nechtějí. A tak mám méně starostí a více času pro sebe.

„Pomoc!“

„Rychle! Vezmi si tuto radu! “

Nepomáhejte lidem, pokud to neděláte na 100%.

pomoc2


 

 
Nabízet někomu pomoc pokud k tomu nejste připraveni, je velký problém. Dělala jsem to i já, ale dnes si to už uvědomuji.

Před pár lety měli moji rodiče odletět mimo zemi a já jsem souhlasila s tím, že jim dám pozor na dům. Jelikož jsem ten typ člověka, který není v domácnosti velmi šikovný dopadlo to špatně. Nevím ani jak se správně polévají květiny. Pár z nich jsem přelila a ostatní byly příliš suché. Po měsíci, kdy se rodiče vrátili, byly všechny květiny mrtvé. Pokud bych se nenabídla jim dům pohlídat a místo mě by to dělal někdo, kdo ví jak se správně polévají květiny, otcovy vzácné rostliny by byly stále naživu. Po této zkušenosti mě už nikdy nenechali se jejich bytu jen dotknout.

Pomáhat lidem pokud s problémem nemáte zkušenosti nebo nemáte dostatek času způsobí spíše škodu než užitek.

Nabízet pomoc pokud to nemůžete udělat co nejlépe způsobí pohromu. Je to jako kdybyste byli slepí a učili ostatních jak malovat. Ukradnete lidem možnost získat lepší pomoc od někoho jiného. Vaše pomoc nemusí být vždy užitečná i když to myslíte dobře.
„Potřeboval bych tvou pomoc.“

„Ptáš se mě jako žít TVŮJ život?“

„Potřebuji někoho obvinit, když se mi nebude dařit.“

Na konci dne může být všechno špatné nebo i dobré. Zbývá nám jen dát tyto protipóly do rovnováhy.
Vždy si důkladně promyslete, kdy je vhodné pomoc nabídnout. Pokud to neuděláte, promarníte čas, peníze a vztahy s jinými lidmi.
Náhodná pomoc může změnit lidský život, ale také ho může zničit.