Pro toto bylo pěstování této plodiny zakázáno! Znají ji po celém světě a je pýchou Slovanů. Znáte ji i vy?


Když ho vidíme ve volné přírodě, myslíme si, že jde o plevel.Tajemná rostlina, která dokáže nasytit i vyléčit. Víte, o čem je řeč?

2-8
V minulosti šlo o jednu z hlavních surovin, kterou slovanské národy nejčastěji používali na výrobu potravin. Vyráběl se z něj chléb, mouka, lihoviny, čaje a květiny se přidávaly i do povidel. Přestože je pro člověka velmi užitečný, mnozí ho dnes už ani neznají. Seznamte se s kouzelným amarantem.

 

 

Zázračné vlastnosti Amarantu

Čím déle vědci studují rostliny, tím více neuvěřitelných věcí vychází na povrch. Jedinečná kvalita semen a oleje Amarantu vyšla na světlo světa ještě v 30. letech 20. století. Ukázalo se, že všechny části této rostliny obsahují olej a škrob. Na Amarante neexistuje jediný lísteček, který by nebyl plný oleje, vitamínů, pektinu, karotenu nebo minerálních solí.

5-9

 

 
V Japonsku si Amarant váží mnohem více než u nás. V současnosti je využíván a výrobu pečiva a těstovin. Jeho vzácnost dokazují Japonci tím, že ho postavili do žebříčku jídel stejně hodnotných jako maso chobotnice!

Amarant ve zpracované formě chutná jako piniové oříšky, jeho semínka si lidé přidávají nejen do pečiva, ale i do pudinků a sladkých koláčů.

3-8
Amarant dokáže pomoci při léčbě pankreatitidy, gastritidy, cukrovky, ale také onemocnění ledvin a jater. Olej z Amarantu významně regeneruje kůži, hojí rány a obnovuje jemnou kůži po jizvách. Výborný je i na ekzémy a opruzeniny u dětí.

Na všechny způsoby

Amarant je vynikající v kuchyni. Můžete z něj připravit polévku, saláty, džusy, čaje, sirupy či jeho listy použít jako náplň do koláčků a palačinek. Je extrémně chutný a zdravý . Amarantová mouka se vyrábí ze semen a neobsahuje lepek.

6-7

 

 
Kromě toho je vhodná pro diabetiky, protože snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá hubnout a blahodárně ovlivňuje trávicí trakt. Šťávu zAamarantu lze použít jako přírodní krém samozřejmě v kombinaci s některými druhy bylinek a olejů. Pomůže i suchým vlasům a je tzv. přírodních kondicionérem. Amarant je přírodní zázrak a o jeho účincích by se daly popsat celé stránky. Vše se sem nevejde, a proto doporučujeme ho vyzkoušet. Dnes ho seženete především ve zdravých obchodech, běžně v potravinách ho vídáme jen zřídka. Kdyby se však poptávka po Amarantové mouce zvýšil, prospělo by to ve více aspektech.

7-7
Pokud tuto zdravou dobrotu toužíte mít doma, klidně si sežeňte semena a sázejte. Amarant je vděčná rostlina, která je na naše podmínky nejen zvyklá, ale v nich i vypěstovaná.