10 příznaků hormonálních změn, které většina žen ignoruje


Hormony jsou součástí našich životů a v mnohém nás ovlivňují. Nikdy nás však nenapadne, jaké jsou skutečně důležité, dokud se nezačne projevovat nějaký závažný problém. V důležitých meznících vašeho života jsou přítomny i vaše hormony. Některé změny však mohou mít nepříjemné dopady na váš každodenní život. Je čas zjistit, jak do budoucna budete vědět, že za určitý problém jsou zodpovědné právě hormony.

Únava
Všichni se občas cítíme unaveně. Pokud však taková únava trvá příliš dlouhou dobu, je to pravděpodobně vinou hormonů. Pokud máte v těle příliš mnoho progesteronu, není divu, že se cítíte ospale.

Nespavost
Pokud je naopak obsah progesteronu nízký, můžete mít problém se spánkem a samotným usínáním.

Problémy s pamětí
Změny v estrogen a progesteron mohou mít vliv i na vaši mysl. Můžete snadněji zapomínat a někdy se vám těžší přemýšlí. Stejně to však může souviset s onemocněním štítné žlázy nebo s jiným onemocněním, proto pokud máte neobvyklou „mlhu“ v paměti, tak se poraďte se svým lékařem.

Tvrdohlavé akné
Je normální, že když se blíží menstruace, tak se nám na obličeji tvoří více akné než obvykle. V případě, že máte problémy s pletí, můžete mít zvýšený obsah androgenů. To způsobuje, že vaše mazové žlázy pracují na plné obrátky a póry se snadněji ucpávají.

Potíže se žaludkem
Existuje mnoho důvodů, proč míváme časté bolesti břicha. Může to být způsobeno i výkyvům hormonů, zejména v případě, že je na to váš žaludek citlivý.

 

 
Bolesti hlavy
I zde platí, že bolest hlavy může způsobovat mnoho faktorů. Pokud vás ale hlava bolí přibližně ve stejnou dobu každý měsíc, může to být v důsledku klesání estrogenu v těle.

Změny prsou
Toto je jedna z vážnějších věcí. Pokud provádíte pravidelně kontrolu svých prsou, tak víte, že někdy jsou na dotek rozdílné. Je to podle toho, zda estrogen v těle stoupá nebo klesá. Pokud však zjistíte jakoukoli změnu, měli byste co nejdříve vyhledat lékaře.

Návaly horka a noční pocení
Toto jsou příznaky, které se většinou objevují u žen, které jsou již v zralejším věku. Obvykle jsou takové změny způsobené nedostatkem estrogenu.

Změny nálad
Náhlé změny nálad jsou způsobeny tím, že estrogen se „zahrává“ s některými chemickými látkami v mozku, jako např. dopamin nebo serotonin. Proto jste jednou veselá a o pár minut vás může snadno něco rozosmútiť.

Zvýšená chuť k jídlu
Když ve vašem těle estrogen klesá, má to vliv na další hormon, a to leptin. Ten ovládá to, jak velmi hladoví se cítíte.

Samozřejmě, mnoho z těchto příznaků je zcela normálních v životě ženy. Pokud však nemáte z něčeho dobrý pocit, nebo se vyskytly neobvyklé problémy, které jste předtím neměli, poraďte se se svým lékařem.