Přiživuje se na vašem internetu soused? Díky tomuto testu, to jednoduše zjistíteV době informačních technologií je postupně těžké představit si život bez počítačů, tabletů nebo smartphonů. Nacházejí se pomalu všude, kde jsme i my a většina z nich funguje právě díky WiFi připojení.

Naneštěstí toto připojení nefunguje vždy tak, jak bychom si to představovali. Možná by vám nenapadlo, že problémem může být připojení cizího člověka k vašemu WiFi routeru. Těchto „záškodníků“ mohou představovat vaši sousedé nebo hackeři ai když o tom nevíte, kromě přístupu k vašemu WiFi umí toho získat mnohem více.

Jak zjistíte, zda je někdo připojen k vašemu WiFi? Postupujte podle následujících instrukcí a hned na to přijdete!

Najděte si IP-adresu svého WiFi routeru. Nachází se na jeho spodní straně (na nálepce), v návodu k němu nebo na krabičce.

wifisoused


V případě, že IP-adresa není k dispozici na zadním směrovači, jděte na www.mojaip.sk. Následně svou IP adresu napište do internetového prohlížeče. nebo rovnou napište do internetového prohlížeče toto 192.168.0.1 Uvidíte pole pro zadání uživatelského jména a hesla.

wifisoused1

Zadejte přihlašovací jméno a heslo (většinou to je admin) a klikněte na OK. V tomto okně vidíte, že je vše v pořádku.

wifisoused2

Abyste viděli jiných uživatelů připojených na vaše WiFi, klikněte na „bezdrátový režim“ a následně na „statistika bezdrátového režii“.


wifisoused3

Na obrázku můžete vidět, že k WiFi jsou připojeny další 4 zařízení. S pomocí MAC adresy zjistíte, jaké zařízení jsou připojeny k vašemu routeru. Každé síťové zařízení má svou vlastní MAC adresu. Pokud zjistíte, že na vaše WiFi je připojen i někdo jiný, měli byste si změnit heslo. Na mnoha routerech se to dá udělat pomocí kliknutí v možnostech bezdrátového připojení, kde budete pokračovat kliknutím na „Ochrana bezdrátového režimu“.

wifisoused4

Restartuje WiFi router prostřednictvím funkce „Restart“ v „Systémové nástroje“.

Nyní si už můžete být jisti, že vaše internetové připojení je bezpečně chráněno a rychlé. Nemusíte se obávat, zda jsou k vám připojeni cizí lidé.

Nezapomeňte, že legislativa toto řízení dává jako trestné proto takového člověka můžete obvinit z parazitování podle zákona č.300 / 2005 CFU (Trestní zákon) § 247.

Útočníkovi hrozí vězení od 6 měsíců až po tři roky.

Sdílejte tento článek se svými blízkými, aby i oni věděli, jak se mají chránit.