Přiživuje se na vašem internetu soused? Díky tomuto testu, to jednoduše zjistíte


V době informačních technologií je postupně těžké představit si život bez počítačů, tabletů nebo smartphonů. Nacházejí se pomalu všude, kde jsme i my a většina z nich funguje právě díky WiFi připojení.

Naneštěstí toto připojení nefunguje vždy tak, jak bychom si to představovali. Možná by vám nenapadlo, že problémem může být připojení cizího člověka k vašemu WiFi routeru. Těchto „záškodníků“ mohou představovat vaši sousedé nebo hackeři ai když o tom nevíte, kromě přístupu k vašemu WiFi umí toho získat mnohem více.

Jak zjistíte, zda je někdo připojen k vašemu WiFi? Postupujte podle následujících instrukcí a hned na to přijdete!

Najděte si IP-adresu svého WiFi routeru. Nachází se na jeho spodní straně (na nálepce), v návodu k němu nebo na krabičce.

wifisoused


V případě, že IP-adresa není k dispozici na zadním směrovači, jděte na www.mojaip.sk. Následně svou IP adresu napište do internetového prohlížeče. nebo rovnou napište do internetového prohlížeče toto 192.168.0.1 Uvidíte pole pro zadání uživatelského jména a hesla.

wifisoused1

Zadejte přihlašovací jméno a heslo (většinou to je admin) a klikněte na OK. V tomto okně vidíte, že je vše v pořádku.

wifisoused2

Abyste viděli jiných uživatelů připojených na vaše WiFi, klikněte na „bezdrátový režim“ a následně na „statistika bezdrátového režii“.


wifisoused3

Na obrázku můžete vidět, že k WiFi jsou připojeny další 4 zařízení. S pomocí MAC adresy zjistíte, jaké zařízení jsou připojeny k vašemu routeru. Každé síťové zařízení má svou vlastní MAC adresu. Pokud zjistíte, že na vaše WiFi je připojen i někdo jiný, měli byste si změnit heslo. Na mnoha routerech se to dá udělat pomocí kliknutí v možnostech bezdrátového připojení, kde budete pokračovat kliknutím na „Ochrana bezdrátového režimu“.

wifisoused4

Restartuje WiFi router prostřednictvím funkce „Restart“ v „Systémové nástroje“.

Nyní si už můžete být jisti, že vaše internetové připojení je bezpečně chráněno a rychlé. Nemusíte se obávat, zda jsou k vám připojeni cizí lidé.

Nezapomeňte, že legislativa toto řízení dává jako trestné proto takového člověka můžete obvinit z parazitování podle zákona č.300 / 2005 CFU (Trestní zákon) § 247.

Útočníkovi hrozí vězení od 6 měsíců až po tři roky.

Sdílejte tento článek se svými blízkými, aby i oni věděli, jak se mají chránit.