Přemýšleli jste někdy o tom, co se stane s Vaším tělem, když přestanete kouřit?


Je to smutné, ale kouření je jedním z typických zlozvyků mnohých z nás. Pozitivní stránkou věci je fakt, že se ho postupem času čím dál více lidí snaží zbavit. Co si ale budeme povídat, nikotin je droga jako každá jiná, a tak je pro lidský organismus vysoce návyková.

Přemýšleli jste však někdy o tom, co se stane s lidským tělem, když to dokážete a opravdu přestanete kouřit? Častokrát se lidé odhodlají, seberou veškeré zbytky své silné vůle a skoncují s kouřením jednou provždy. Mezi nejčastější důvody pak patří:

  • zlepšení jejich zdravotního stavu,
  • zlepšení jejich fyzické kondice,
  • zvýšení úspor,
  • prevence proti riziku vzniku rakoviny plic.

Ve skutečnosti je toto však jen stručný výčet pozitivních věcí, které se ve Vašem těle odehrají, když přestanete kouřit!

Jaká jsou další pozitiva?

Snížení krevního tlaku

Již po několika málo dnech, co přestanete kouřit, budete moc zaznamenat změny na svém těle. Během prvních pár dní bez nikotinu začne totiž docházet ke snižování krevního tlaku.

Ve skutečnosti je prokázáno, že ke snížení krevního tlaku dochází již 20-30 min. po poslední cigaretě. Během 8 následujících hodin dochází ke zvyšování kyslíku v krvi a během 12 hodin se hladina oxidu uhelnatého v krvi vrací do normy.

Zesílení smyslůJe vědecky dokázáno, že již po 2 dnech po poslední cigaretě, začne docházet k zesilování Vašich smyslů, zejména pak čichu a chuti.

Uvolnění dýchacích cest

Již během 3 dnů po Vaší poslední cigaretě dochází k uvolnění plící a průdušnic. Pozitivním důsledkem je tak zlepšení a usnadnění dýchání.

Přibyde Vám energie

Zhruba v období 2-3 týdnů od té doby, co přestanete kouřit, se Vám navrátí ušlá energie a zlepší se i celkový fyzický stav Vašeho těla.

Volné dutiny

Behěm 1-9 měsíců by Vám měl ustat kuřácký nezastavitelný kašel a zmizet i případné problémy s dutinami.

Funkce srdce se vrací do normy

Zhruba po 1 roce bez cigaret začne Vaše srdíčko fungovat normálně. Dokonce se snižuje riziko srdečního infarktu a to téměř o 50 %!

Snížení rizika vzniku rakoviny plicZhruba po 5-10 letech nekuřáckého života se značně snižuje i riziko rakoviny plic.

Tělo „nekuřáka“

Po 15 letech byste měli dosáhnout úrovně zdravého člověka „nekuřáka“ se stejným rizikem ke vzniku rakoviny.

Přestanete-li kouřit, sníží se také riziko vzniku cukrovky, krevní oběh začne opět fungovat normálně a zvýší se i průměrná délka Vašeho života!