Praní spacáku po kempování


Jak se spacák pere? Otázka, na kterou nemá odpověď mnoho zkušených kempařů. Naštěstí pro nás, není potřeba prát spacák nějak často. Ovšem pokud vnitřek spacáku začne nepříjemně zapáchat nebo na jeho povrchu jsou viditelné nečistoty, je načase se do praní pustit. Musíte dodržet několik podstatných zásad nebo spacák nebude tolik funkční. Předpokládáme, že používáte moderní spacák s dutým vláknem, které na rozdíl od klasických péřových disponují lepšími vlastnostmi. Návod na to, jak vyprat spacák najdete níže.

Postup

1.

Prát v ruce nebo v pračce?  Ruční mytí volte pouze v případě, že automatickou pračku nemáte. Praní spacáku v ruce je velmi náročné. Pokud možno zvolte tedy pračku k vyprání spacáku.

2.

Spacák pereme v pračce vždy zcela samostatně. Pokud máte pračku s velkým bubnem je to výhoda pro vás. Pokud máte buben pračky opravdu malý, požádejte někoho z okolí o poskytnutí pračky s velkým bubnem.

3.

Zvolte na pračce šetrný program s teplotou maximálně 30°C.

4.

Na praní spacáku nepoužívejte prací prášek ani aviváž. Nejvhodnější volbou je gel na praní. Pokud nemáte gel použijte pouze malé množství pracího prášku, ale určitě se vyplatí koupit gel.

5.

Následně je potřeba spacák usušit. Pokud chcete sušit na přímém slunci, naplánujte si celý proces tak, aby jste měli čas často spacák otáčet. Nejlépe se spacák suší venku, protože tím se spacák řádně provětrá.

6.

Spacák nikdy nevěšte. Spacák by měl ležet na rovné zemi. Při pověšení by došlo k přesunu vnitřní náplně spacáku, kterou po usušení již nikdy nevrátíte do původního tvaru. Ležet musí dokud není naprosto suchý. Spacák proto schne 4-7 dní. Pokud si nejste opravdu jistí, že je spacák opravdu suchý raději ještě počkejte.

7.

Nejlépe uděláte, pokud spacák necháte rozložený, dokud ho znovu nepoužijete na nějakém kempování. Díky tomu nedojde k zbytečné deformaci.