Pokud se na 2 minuty zastavíte a přečtete si následující článek, může vám to zachránit život


Představte si, že jdete domů pozdě v noci. Máte za sebou těžký den, jste unavený, frustrovaný a na ulici zcela sám. V širokém okolí není živé duše a dokonce i váš telefon je vybitý, jako naschvál.

Najednou máte pocit bolesti v oblasti hrudníku, která směřuje do ramene a čelisti. Nejbližší nemocnice je daleko. Přestože víte, jak podat první pomoc, nikdo vám ale neřekl, jak udělat masáž srdce sobě samému …Co dělat, když vás postihne srdeční infarkt a kolem vás není nikdo, kdo by vám pomohl? V následujícím článku se dozvíte o všem, co vám zachrání v život v této složité situaci.

Srdeční infarkt nastává v části srdečního svalu kvůli nedostatečnému průtoku krve. Nejčastějším důvodem tohoto stavu je stres. Prvním symptomem je bolest na hrudi, která se postupně rozšiřuje do oblasti krku, rukou a někdy břicha. To vše je doprovázeno i dalšími příznaky: kašel, závratě, dušnost, pocit strachu, nevolnost, studený pot na tváři a zvracení.

Do okamžiku, dokud člověk ztratí vědomí, zbývá jen pár minut. Následně pak začne vaše srdce být nepravidelně a cítíte, že ztrácíte vědomí. Ještě před tím si musíte čím dříve přivolat sanitku. Pokud u sebe nemáte telefon, pokuste se dostat do nemocnice sami – nejprve je ale třeba, abyste stabilizovaly svůj zdravotní stav a získali tak drahocenný čas.

 

V tomto případě vám pomůže aktivní, energický kašel. Než začnete kašlat, zhluboka se nadechněte. Kašel by měl být výrazný, prodloužený a opakující se každé 2 sekundy. Díky tomu bude krev cirkulovat a plíce se naplní kyslíkem. Pokračujte, dokud k vám nepřijde první pomoc nebo nebudete cítit, že rytmus srdce se vrací do normálu.

Nejlépe uděláte, když si sednete nebo lehnete, mějte však na paměti, že vaše hlava by měla být vyvýšená. Uvolněte krk od šál či kravat, dýchejte zhluboka a buďte v klidu. Panika může celou situaci jen zhoršit.

Můžete užít 0,25 g aspirinu a 0,5 mg nitroglycerinu - sníží tlak a zabrání ucpání tepen. Nedávejte si však více, abyste váš stav nezhoršily. Neužívejte ani jiné pilulky na srdce, protože je možné, že obsahují kofein, což je v tomto případě kontraindikováno. Všechny tyto rady by vám měly pomoci stabilizovat váš stav do příjezdu záchranky.

Určitě budete souhlasit s tvrzením, že je lepší nemocem předcházet než je léčit. Totéž platí io infarktu. Zajistit to, aby se to nestalo, nemusí být až tak náročné.

Podle American Heart Association je důležité, abyste "znali svá čísla". Člověk by měl vědět o takových ukazatelích svého zdraví jakými jsou krevní tlak, hladina cukru a cholesterolu v krvi. Je dobré, aby byly kontrolovány s určitou periodicitou. V případě, že jsou tyto hodnoty příliš vysoké, je načase změnit životní styl.


Měli byste se více hýbat, vzdát se špatných návyků, dodržovat stravu s nízkým obsahem tuků a přidat do jídelníčku více zeleniny a ovoce.

Existují ale rizikové faktory, které nevíte ovlivnit - věk a dědičnost. Proto pokud máte problémy se srdcem, nikdy nezapomínejte na vaše tabletky a nechávejte si je vždy na dosah ruky.

Sdílejte tyto důležité informace i s vašimi přáteli a rodinou. Nikdy nevíte komu to může zachránit život!