Pokud držíte dítě tímto způsobem, můžete dost závažně ohrozit jeho život!


Každý, kdo má doma nebo ve svém bližším okolí děti, může potvrdit, že nedotýkat se dětí není úplně jednoduché. Jsou tak roztomilé, že máme tendenci je neustále brát do náruče nebo si s nimi určitým způsobem hrát. Ale špatnou manipulací můžeme našim nejmenším pěkně ublížit.

Pro někoho to možná budou banální rady, ale věřte, že pokud se například mladší lidé dostanou do kontaktu právě s vaším dítětem, nemusela by nevinná hra dopadnout vůbec dobře. Na co si tedy dát pozor?
Velmi oblíbené blbnutí s dětmi, které spočívá v tom, že drobečka chytíte za ruce nebo za ruku a za nohu a točíte s ním ve vzduchu. Prudkým škubáním můžete dítěti poškodit svaly na krku a na ramenou, které souvisí i s páteří. O dislokaci ramene či kyčle ani nemluvě.


 

 

Skákání při chůzi

Pozor i na krácení dlouhé chvilky při procházce ve formě zvedání dítěte do vzduchu rodiči z obou stran. I zde hrozí dislokace kloubů a také natažení nebo potrhání vazů a šlach v ramenou.

Vyhazování do vzduchu

I když to vypadá jako nevinná zábava, při níž dětičky mají v oblibě hlasitě výskat, třeba si dát pozor na to, aby vyhazování nebylo příliš prudké. Dochází během něj totiž k přetížení, které může v nejhorších případech vést až k cévní mozkové příhodě, vnitřnímu krvácení nebo poraněním míchy dítěte.

Houpání kočárku nebo třesení ve vzduchu

Mnoho čerstvých rodičů má tendenci dítě ukládat do kočárku, se kterým začnou silně houpat nebo miminko dokonce zvednou do vzduchu a třesou s ním. To ale nikdy nedělejte, protože můžete dítěti způsobit syndrom třesoucího se dítěte (Shaken Baby Syndrome). Krční svaly ještě nejsou u malých dětí dost silné, aby drželi hlavu, může tedy dojít k poškození páteře. Horší variantou je také otřes mozku, který může mít trvalé následky a vést dokonce i k mozkové příhodě nebo úmrtí dítěte.